NIL: stanowisko zespołu redakcyjnego Kodeksu Etyki Lekarskiej

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2013 15:13

Nie jest uprawnione domaganie się niektórych przeciwników Kodeksu, aby normy etyczne były zgodne z normami prawnymi - pisze zespół redakcyjny Kodeksu Etyki Lekarskiej.

NIL: stanowisko zespołu redakcyjnego Kodeksu Etyki Lekarskiej

W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w środę (19 czerwca) odbyło się spotkanie z okazji 20-lecia ostatecznego uchwalenia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Podczas spotkania zespół redakcyjny KEL w składzie: prof. Zbigniew Chłap, prof. Wanda Terlecka, prof. Stanisław Wencelis, podjął stanowisko, w którym wskazuje, że Kodeks Etyki Lekarskiej NIL odwołuje się do ogólnych zasad etyki, które przyjmuje cywilizowany świat, stawiając na pierwszym miejscu w aktach legislacyjnych powszechny obowiązek ochrony zdrowia i życia obywatela.

Nie jest uprawnione domaganie się niektórych przeciwników KEL, aby normy etyczne były zgodne z normami prawnymi.  (...) To raczej prawo powinno mieć legitymację etyczną (...). "Żaden organ administracji państwowej nie był i nie może być uprawniony do określania norm deontologicznych lekarzy"(Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dn. 7.10.1992 r.). - czytamy w stanowisku.


Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum