NIL apeluje do ministra zdrowia o rozmowy ws. stomatologii

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 14:30

Opublikowano pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do ministra zdrowia ponawiające wniosek o zainicjowanie rozmów poświęconych sprawom stomatologii.

fot. Dentim Clinic (materiały prasowe)

Obecny wniosek dotyczy w głównej mierze stomatologicznych świadczeń finansowanych ze środków publicznych. NRL za niezbędne uznaje przeprowadzenie trójstronnych rozmów z udziałem Ministerstwa, NFZ i NRL.

„Nasze apele o nadanie impulsu w pracach nad rozwiązaniem najbardziej palących spraw stomatologii i lecznictwa stomatologicznego mają już długą tradycję. W dniu 15 lutego br., pismem zwróciliśmy się do Pana Ministra o zorganizowanie debaty z udziałem wszystkich instytucji podległych Ministrowi Zdrowia, która w sposób kompleksowy omawiałaby aktualne problemy w stomatologii” - czytamy w piśmie.

„Ponadto sprawa ta była podnoszona również na spotkaniu Kierownictwa MZ z Prezydium NRL w dniu 27 maja br., a następnie podczas spotkania z Panem Ministrem w dniu 18 października br.” - dodają autorzy dokumentu.

„Obecnie istnieje pilna potrzeba skupienia się na problemie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. NRL prowadzi rozmowy z NFZ dotyczące ustalenia jednolitych zasad rozliczania niektórych procedur oraz dostosowania tabeli punktowej w zakresie części procedur do współczesnych standardów udzielania tych świadczeń (tabela wadliwie oddaje relacje kosztowe pomiędzy niektórymi procedurami). Do tego pojawia się również sprawa niezbędnego doprecyzowania koszyka świadczeń gwarantowanych w zakresu leczenia stomatologicznego do warunków powstałych po wycofaniu amalgamatu dentystycznego ze stosowania u dzieci do 15 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i połogu” - dodają sygnatariusze pisma.

„Mając na uwadze, że wymieniona problematyka pozostaje w zakresie decyzji zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o zorganizowanie przez Ministerstwo Zdrowia spotkania z udziałem przedstawicieli Ministerstwa, NFZ oraz Naczelnej Rady Lekarskiej. W trosce o kondycję podmiotów i praktyk stomatologicznych, która budzi nasz ogromny niepokój, uznajemy, że przeprowadzenie takiego spotkania jest absolutnie niezbędne” - podsumowują podpisani pod dokumentem prezes NRL prof. Andrzej Matyja i wiceprezes Andrzej Cisło.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum