NIL apeluje do NFZ o rewizję zasad dotyczących akcji szczepień przeciwko Covid-19

Autor: NRL/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 21:36

Określone w ogłoszeniu warunki wymagane od podmiotów mających prowadzić akcję szczepień przeciwko COVID-19 są zbyt wygórowane. Warunków tych nie spełni znaczna część przychodni działających w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki ambulatoryjne - uważa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

NIL apeluje do NFZ o rewizję zasad dotyczących akcji szczepień przeciwko Covid-19
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu z ogłoszeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 grudnia 2020 r. dot. organizacji szczepień przeciwko Covid-19 apeluje o jego niezwłoczną rewizję.

Z programu szczepień wyłączono pracowników i pacjentów podmiotów udzielających wyłącznie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (szpitale, zakłady opiekuńczo lecznicze i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze). Ta grupa jest najbardziej zagrożona zakażeniami i powikłaniami co oznacza, że program szczepień powinien w pierwszej kolejności zapewniać zaszczepienie tych osób - czytamy w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Określone w ogłoszeniu warunki wymagane od podmiotów mających prowadzić akcję szczepień przeciwko COVID-19 są zbyt wygórowane. Warunków tych nie spełni znaczna część przychodni działających w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki ambulatoryjnej. Wymóg jednoczesnego szczepienia w przychodni, na wyjazdach i nieograniczania przyjęć innych pacjentów przy zapewnieniu minimalnej liczby 180 pacjentów szczepionych tygodniowo eliminuje z udziału w programie mniejsze przychodnie - uważa PNRL.

 W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej należy znieść limit minimalnej liczby szczepień w tygodniu, umożliwić zgłoszenie każdej przychodni spełniającej kryteria osobowe, organizacyjne i techniczne, zapytując o deklarację liczby dawek możliwych do podania w okresie tygodnia.

W ogłoszeniu należy również zmienić wymagania w zakresie warunków lokalowych i wyposażenia punktu szczepień. Wymóg oddzielenia punktu badań od stanowiska szczepień co najmniej parawanem jest zbędny, w większości punktów szczepień kwalifikacja i szczepienie odbywa się w tym samym pomieszczeniu, bezpośrednio po zbadaniu pacjenta. Wymóg zapewnienia szafki/pudełka na dokumentację medyczną jest błędny, dokumentacja medyczna musi być przechowywana w szafach zabezpieczonych przed dostępem osób niepowołanych.

Więcej: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum