NIK sformułowała 32 propozycje zmian w polskim systemie ochrony zdrowia

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 09:13

32 rekomendacje NIK powstały na podstawie analizy wyników ponad 70 kontroli. Obejmują organizację systemu ochrony zdrowia, finansowanie i dostęp pacjentów do świadczeń, bezpieczeństwo i prawa pacjentów oraz obieg informacji w systemie.

NIK sformułowała 32 propozycje zmian w polskim systemie ochrony zdrowia
Polscy pacjenci skarżą się m.in. na długie kolejki do leczenia; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

"System nie jest przyjazny dla pacjenta, nie zapewnia efektywnego wykorzystania środków publicznych oraz stwarza problemy kierującym placówkami medycznymi i zatrudnionemu w nich personelowi. Przedstawienie rekomendacji może stać się przyczynkiem do ogólnonarodowej dyskusji" - pisze Najwyższa Izba Kontroli na swojej stronie.

Jak przypomina NIK, negatywne oceny służby zdrowia przez Polaków wynikają przede wszystkim z długiego oczekiwania na uzyskanie świadczenia. NIK zaznacza, że chcąc skrócić ten proces, pacjenci korzystają z usług odpłatnych bądź starają się uzyskać skierowanie do szpitala lub też korzystają ze świadczeń w SOR.

"Zła organizacja systemu ochrony zdrowia nie zapewnia wczesnego wykrycia choroby. Opiera się na, z natury droższej, medycynie interwencyjnej i marginalizuje prewencję. Brakuje skutecznej edukacji kształtującej poczucie osobistej odpowiedzialności obywateli za swoje zdrowie. Pacjenci nie mają dostępu do informacji o jakości leczenia w poszczególnych placówkach. Jakość ta nie jest odpowiednio premiowana w systemie (...). Brak koordynacji i ciągłości leczenia powoduje, że niejednokrotnie jego efekty są zaprzepaszczane" - podsumowuje Izba.

Proponowane przez NIK zmiany zostaną szczegółowo przedstawione w czwartek (30 maja).

Więcej: nik.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum