NIK: profilaktyka narkomanii w szkołach pozostawia wiele do życzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2013 18:32

Metody służące przeciwdziałaniu narkomanii w szkołach często nie są skuteczne - wynika ze wstępnych ocen profilaktyki narkomanii w placówkach oświatowych po kontroli NIK. Pełne jej wyniki zostaną podane za około półtora miesiąca.

NIK: profilaktyka narkomanii w szkołach pozostawia wiele do życzenia

- Dyrektorzy badanych szkół nie mieli pełnego rozpoznania, w jakim stopniu młodzież narażona jest na poszczególe rodzaje patologii, a zwłaszcza narkomanię - stwierdził w czwartek (14 marca), ujawniając ogólne wnioski pokontrolne, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Cichosz. Dodał, że "nie wiedząc o skali zjawiska oraz nie zdając sobie sprawy z tego, kto znajduje się w sferze zagrożenia, trudno podejmować skuteczne środki zaradcze".

Cichosz uczestniczył w czwartek w Warszawie w IX Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej poświęconej ochronie młodzieży przed przestępczością i skutecznej resocjalizacji. W konferencji zorganizowanej przez Służbę Więzienną i Duszpasterstwo Więziennictwa uczestniczyli przedstawiciele resortu sprawiedliwości, sądownictwa, policji, duchowieństwa, instytucji samorządowych oraz naukowcy.

Kontrola dotycząca patologii w szkołach i przeciwdziałania narkomanii zapowiadana była w planach Izby na bieżący rok. - Rezultaty tej kontroli są obecnie w opracowaniu, problem został zbadany szczegółowo w wybranych 32 szkołach, rozesłanych zostało ponad 12 tys. ankiet - poinformował Cichosz.

Według wiceszefa NIK kontrola wykazała, że podejmowane w szkołach środki zaradcze wobec zjawiska narkomanii "nie były w każdym przypadku takie, jakie należałoby zastosować wedle najnowszych osiągnięć wiedzy". - Stosowano środki profilaktyczne o niepotwierdzonej skuteczności - dodał.

- Zaangażowanie samorządów we wsparcie działań antynarkotykowych było także bardzo zróżnicowane - wskazał Cichosz. Z kolei - jak dodał - wstępne wyniki kontroli pokazały dobrą pracę policji w zakresie profilaktyki i działań interwencyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum