NIK o kierunkach zmian w systemie ochrony zdrowia

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 14:03

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła analizę, która, w oparciu o wyniki kontroli, wskaże pożądane kierunki zmian w systemie ochrony zdrowia. Dokument ten powinien ułatwić realizację dotychczas niewykonanych wniosków NIK i sformułowanie nowych rekomendacji.

NIK o  kierunkach zmian w systemie ochrony zdrowia
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Na podstawie ustaleń 40 kontroli oraz wniosków z 4 dyskusji panelowych NIK sformułowała rekomendacje zmierzające do poprawy systemu ochrony zdrowia. W pracach nad dokumentem uwzględniono także sugestie ekspertów zgłaszane podczas paneli dyskusyjnych organizowanych przez NIK.

O projekcie wniosków systemowych, które mają znaleźć się w informacji zbiorczej, mówiono w czasie debaty zorganizowanej przez Izbę 21 lutego. W dyskusji wzięli  udział m. in. naukowcy, dyrektorzy placówek medycznych, byli ministrowie zdrowia.

Kierunkom rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce poświęcona będzie sesja, która zaingeruje IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

W trakcie spotkania wskazywano na potrzebę dokładnego zbierania i gromadzenia informacji o działaniu służby zdrowia.

NIK rekomenduje m.in stworzenie systemu informacji dla pacjenta o zdrowiu i leczeniu, wzmocnienie mechanizmów zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych oraz wzmocnienie i skoordynowanie działań związanych z zewnętrznym nadzorem.

W opinii Izby niezbędna jest też reforma ułatwiająca dostęp do świadczeń i zmiany w sposobach finansowania systemu.

Więcej: www.nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum