NIK negatywnie o realizacji programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 09:49

Naczelna Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce na lata 2010–2013 i wykonywanie innych zadań organów administracji centralnej, wynikających z ustawy antynikotynowej.

NIK negatywnie o realizacji programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Izby minister zdrowia nie wykorzystywał instrumentów nadzoru nad rynkiem wyrobów tytoniowych, w jakie został wyposażony przez ustawę antynikotynową, w wyniku czego nadzór państwa nad tym rynkiem faktycznie nie funkcjonował.

Nie zostały osiągnięte też cele POZNPT, który określał kierunki działań oraz priorytetowe zadania w zakresie zwalczania zagrożeń zdrowia związanych z paleniem tytoniu, gdyż nie stworzono warunków realizacji Programu: nie wyodrębniono jego budżetu, nie prowadzono rzetelnego monitoringu i ewaluacji określonych w nim zadań, nie funkcjonowały również przewidziane w nim instrumenty zarządzania i koordynacji.

Realizację POZNPT utrudniało jego niedofinansowanie. Zgodnie z art. 4 ust 3 ustawy antynikotynowej miał on być „finansowany z budżetu państwa w wysokości 0,5 proc. wartości podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych”. Sposób wyodrębnienia i przekazywania środków podmiotom odpowiedzialnym za wykonywanie zadań w ramach POZNPT nie został określony w przepisach ani w samym Programie.

W Ministerstwie Zdrowia nie zaplanowano środków na realizację Programu, gdyż jak stwierdził minister zdrowia „Wobec wymogów Ministerstwa Finansów stosowanych rokrocznie przy konstrukcji ustawy budżetowej, wydatki pozapłacowe pozostają z reguły na poziomie poprzedniego roku, o ile nie ulegają zmniejszeniu. Zatem przepis istniejący w ww. ustawie jest praktycznie martwy...

Jak twierdzi Partnerstwo Polska Bez Dymu, skupiające 20 organizacji eksperckich (m.in. Naczelną Izbę Lekarską, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polską Unię Onkologii, Stowarzyszenie MANKO, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, itd.) raport NIK potwierdza wcześniejsze obawy środowisk antynikotynowych.

- Od lat Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia zrzucały na siebie nawzajem odpowiedzialność za przekazanie 0,5 proc. z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych na działania profilaktyczne. W rezultacie na Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu trafiło w roku 2011 o ponad 90 mln zł mniej niż wynikało z ustawowych zapisów, czyli jedynie 1 proc. przewidzianej kwoty. Skutkuje to dramatyczną sytuacją epidemiologiczną i sprawia, że odsetek palących nie zmienia się i wynosi ok. 30 proc. populacji - przyznają eksperci z Partnerstwa Polska Bez Dymu.

Więcej: w raporcie NIK, plik obok tekstu w formacie pdf - do pobrania

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze