NIK chwali przepisy o dostępie m.in. osób starszych do przestrzeni publicznej

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 13:07

"Postulowana przez NIK nowelizacja prawa, dzięki której, m.in. osoby starsze i niepełnosprawne będą miały ułatwiony dostęp do przestrzeni publicznej podpisana przez Prezydenta. Urzędy, szkoły, szpitale, muzea czy teatry mają dwa lata na dostosowanie do nowych przepisów swoich budynków i stron internetowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Najwyższej Izby Kontroli.

NIK chwali przepisy o dostępie m.in. osób starszych do przestrzeni publicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami to pierwsze w Polsce rozwiązanie o charakterze systemowym, które określa środki służące poprawie dostępności przestrzeni publicznej (a chodzi o dostępność architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną) oraz obowiązki instytucji publicznych w tym zakresie.

Beneficjentami nowych przepisów będą seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, mające naruszoną sprawność w zakresie mobilności lub percepcji, czyli np. poruszające się o kulach, na wózku, osłabione chorobą, niesłyszące, niedowidzące i z trudnościami poznawczymi. Zmiany w prawie ułatwią także przebywanie w przestrzeni publicznej osobom z wózkami dziecięcymi czy dużym bagażem.

"Nowa ustawa uwzględnia nie tylko wniosek NIK o wprowadzenie do krajowych regulacji prawnych obowiązku stosowania zasady uniwersalnego projektowania (co oznacza takie planowanie przestrzeni publicznej, by była ona dostępna dla wszystkich, w jak największym zakresie, bez konieczności jej modyfikowania), ale również częściowo odnosi się do wniosku Izby o doprecyzowanie przepisów regulujących zasady ewakuacji osób z niepełnosprawnościami z obiektów użyteczności publicznej. Zgodnie z nowymi przepisami, w sytuacji zagrożenia trzeba będzie zapewnić takim osobom możliwość ewakuacji lub ratowania, np. poprzez umieszczenie ich w bezpiecznej części budynku" - przypomina NIK.

Więcej: nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze