×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NIK bierze pod lupę ochronę zdrowia. Będą kontrole szpitali, ABM i wydatków na walkę z COVID-19

Autor: MP • Źródło: NIK/Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 13:16

Kadry medyczne w ochronie zdrowia, działanie szpitali oraz Agencji Badań Medycznych, ale również realizacja zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - to niektóre z ponad 80 planowanych przez NIK kontroli w 2022 roku.

NIK bierze pod lupę ochronę zdrowia. Będą kontrole szpitali, ABM i wydatków na walkę z COVID-19
Prezes NIK Marian Banaś Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan pracy na 2022 rok. W planie ujęto realizację 88 kontroli
 • Wśród tematów nie zabrakło tych dotyczących ochrony zdrowia, jak choćby kontrola wykonania budżetu państwa przeznaczonego na zdrowie
 • Na celowniku NIK znalazły się także zasoby kadry medycznej, funkcjonowanie szpitali powiatowych czy Agencji Badań Medycznych
 • NIK przyjrzy się również realizacji zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz działalności Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 • Izba wyjaśnia, że dobór tematów kontroli uwzględnia istotne zagadnienia z punktu widzenia realizacji zadań publicznych, a przy ich wyborze kierowano się potencjalnymi efektami kontroli oraz wartością dodaną kontroli

Kontrole NIK w ochronie zdrowia w 2022 roku. Pod lupą m.in. szpitale

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan pracy na 2022 rok. W planach ma realizację aż 88 kontroli, wiele z nich będzie dotyczyło systemu ochrony zdrowia. 

Kontrolerzy przeanalizują wykonanie budżetu państwa przeznaczonego na zdrowie, ale również zasoby kadr medycznych w systemie, działanie szpitali powiatowych czy Agencji Badań Medycznych.

Ponadto Izba przyjrzy się również realizacji zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, działalności Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również sprawdzi dostęp do leczenia w ramach procedury „Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych”. A to nie koniec.

Pod lupą będzie również postępowanie z zakaźnymi odpadami medycznymi, Małopolski System Informacji Medycznej oraz realizacja programów polityki zdrowotnej w woj. łódzkim.

Kontrole NIK w 2022 roku:

 • Zasoby kadry medycznej w systemie ochrony zdrowia

NIK sprawdzi, czy sposób kształcenia, zasoby oraz organizacja pracy wybranych grup zawodowych kadry medycznej pozwalają na zaspokojenie potrzeb podmiotów leczniczych i pacjentów. Kontrola zostanie przeprowadzona między II a IV kwartałem 2022 roku, a wnioski powinniśmy poznać w I kwartale kolejnego roku.

 • Funkcjonowanie szpitali powiatowych w Polsce

Kontrola ma wykazać czy szpitale działały prawidłowo i jak bilansowały tę działalność. Szpitale trafią pod lupę NIK w III i IV kwartale, a konkretne informacje poznamy na początku przyszłego roku.

 • Realizacja zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

NIK sprawdzi czy sposób finansowania Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zapewnia efektywne wykorzystanie środków. Kontrola funduszu odbędzie się między II a IV kwartałem.

NIK zbada funkcjonowanie Agencji Badań Medycznych

 • Funkcjonowanie Agencji Badań Medycznych

Przedmiotem kontroli będzie efektywność realizacji zadań ustawowych i prawidłowość ich wykonywania w ABM. Tu kontrola rozpocznie się w II kwartale, wyniki zostaną przedstawione w końcówce roku.

 • Dostęp do leczenia w ramach procedury „Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych”

Izba spróbuje odpowiedzieć czy nowe rozwiązania prawne poprawiły dostęp do terapii finansowanych w ramach "Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych". Przegląd funkcjonowania procedury obowiązującej od 2020 roku rozpocznie się w II kwartale. W kolejnym powinny być dostępne jej wyniki.

 • Usługi asystenta osobistego jako wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych

Kontroli poddana zostanie prawidłowość funkcjonowania finansowanego ze środków publicznych systemu usług asystenta osoby niepełnosprawnej (II kwartał, wyniki IV).

Samorządy województw pod lupą NIK

 • Zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej realizowane przez samorządy województw

Izba sprawdzi czy zadania realizowane przez poszczególne samorządy skutecznie wspierały rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (początek kontroli I kwartał, wyniki pod koniec roku).

 • Małopolski System Informacji Medycznej w latach 2016-2021

NIK przyjrzy się czy w projekcie "Małopolski System Informacji Medycznej" osiągnięto założone cele. Tu kontrola rozpocznie się w I kwartale, wyniki zaś poznamy w ostatnich trzech miesiącach.

 • Realizacja wybranych regionalnych programów polityki zdrowotnej w województwie łódzkim

Kontrola ma sprawdzić prawidłowość przebiegu realizacji programów polityki zdrowotnej. Rozpocznie się ona w I kwartale i potrwa do końcówki roku.

NIK skontroluje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 • Zlecanie usług medycznych przez szpitale publiczne

Kontrola ma wykazać czy zlecanie przez szpitale publiczne wykonania świadczeń zdrowotnych było prawidłowe i czy ich wykonanie było rzetelnie nadzorowane. Sprawdzanie rozpocznie się w II kwartale, a zakończy w IV.

 • Postępowanie z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym odpadami wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19

NIK przyjrzy się gospodarowaniu medycznymi odpadami zakaźnymi ze szczególnym uwzględnieniem tych wytworzonych w związku z działaniami podjętymi w walce z COVID-19. Badanie to zajmie cztery kwartały.

 • Wsparcie systemu pieczy zastępczej w procesie deinstytucjonalizacji

Czy system pieczy zastępczej jest skutecznie wspierany w procesie jego deinstytucjonalizacji? To kolejne z pytań, na które w 2022 roku będzie chciała uzyskać odpowiedź izba. NIK sprawdzi to w I kwartale, a, wyniki poznamy pod koniec roku.

Budżet państwa dotyczący zdrowia przedmiotem kontroli NIK

W 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli planuje także przeprowadzić kontrole wykonania budżetu państwa za 2021 rok w częściach budżetowych dotyczących m.in. zdrowia, Funduszu Medycznego czy ZUS.

Wśród podmiotów do planu kontroli NIK na 2022 rok trafił też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pełen plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2022 rok do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze