NFZ zbada handel paszportami covidowymi. Niedzielski: To fałszowanie dokumentacji medycznej

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia31 lipca 2021 11:10

To jest fałszowanie dokumentacji medycznej – powiedział o wystawianiu paszportów covidowych bez szczepienia Adam Niedzielski. Minister zdrowia przyznał, że resort wraz z zarządem NFZ analizuje słabe punkty systemu

NFZ zbada handel paszportami covidowymi. Niedzielski: To fałszowanie dokumentacji medycznej
Adam Niedzielski na konferencji prasowej 30 lipca / Fot. PAP/Paweł Supernak

Certyfikat COVID-19 bez szczepienia?  "To fałszowanie dokumentacji medycznej"

Adam Niedzielski na konferencji prasowej w piątek, 30 lipca, odniósł się do informacji o handlu fałszywymi Certyfikatami COVID-19, czyli wydawaniu zaświadczeń o szczepieniu bez szczepieniach.

- Rzeczywiście rozmawiałem z prof. Andrzejem Matyją z Naczelnej Rady Lekarskiej,  który pokazywał, że takie praktyki mogą mieć miejsce, bo to nie były sygnały o konkretnych sytuacjach. Z zarządem NFZ analizujemy, gdzie mogą być te słabe punkty, momenty gdzie może dojść do nadużycia – odpowiadał w trakcie konferencji minister zdrowia.

Czytaj więcej: Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały. To sposób na paszport covidowy bez szczepienia

Ocenił, że proceder handlowania paszportami covidowymi to „skrajna nieodpowiedzialność”

- To wyraz skrajnej nieodpowiedzialności. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie taką odpowiedzialność fałszowania dokumentacji medycznej. Bo to jest fałszowanie dokumentacji medycznej – podkreślił.

Sprawdź: Kto fałszuje paszporty covidowe? Prezes NIA odpowiada na zarzuty wobec farmaceutów

Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19

Paszport covidowy bez szczepienia? 

O co chodzi z fałszowaniem paszportów covidowych? W internecie kwitnie handel certyfikatami COVID-19 (UCC - Unijny Certyfikat COVID-19) wydawanymi bez szczepienia. 

Informacje te potwierdziła też Naczelna Izba Lekarska. Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej NIL przyznał, że do Izby docierają sygnały o „udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19”, a także niszczeniu szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej.

Stanowisko w tej sprawie opublikowano 23 lipca na stronie NIL.

-  W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej informacjami o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19 oraz związanymi z tym działaniami polegającymi na niszczeniu dawek szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe – napisał Grzegorz Wrona.


Jak dodaje „lekarz albo lekarz dentysta podejmujący się takich działań, w sposób rażący narusza zasady etyki lekarskiej oraz przepisy związane z wykonywaniem zawodu”.

Certyfikat COVID-19 bez szczepienia? W Polsce to koszt około 1500 zł

O kulisach handlu certyfikatami COVID-19 napisał również portal SpidersWeb, który ustalił, że za zaświadczenie o szczepieniu bez przyjęcia szczepionki trzeba zapłacić około 1500 zł.

- Z wiarygodnej relacji wiemy o lekarzu, który wystawia certyfikaty bez podania szczepionki. Koszt takiej usługi to 1500 zł. Otrzymany w ten sposób certyfikat jest w pełni legalny z punktu widzenia dalszej kontroli, będąc wystawiony oficjalną drogą przez uprawnioną do tego osobę – czytamy na łamach portalu.

Idąc tym tropem sprawdziliśmy, czy rzeczywiście można zdobyć Unijny Certyfikat COVID-19 bez szczepienia.

- Paszport unijny z wpisem do IKP. Unijny Certyfikat w 24h bez wychodzenia z domu. Negatywny wynik testu na COVID-19 bez wizyty w laboratorium czy punkcie szczepień (…) Mamy dla Ciebie rozwiązania. Napisz do nas, a swój test lub UCC otrzymasz w 24h od zamówienia – to jedno z ogłoszeń, jakie znaleźliśmy w sieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum