NFZ: zarządzenie dotyczące m.in. testów antygenowych i rozliczania świadczeń w walce z COVID-19

Autor: MAK, NFZ/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 20:35

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia ukazało się w środę (4 listopada) zarządzenie zmieniające zarządzenie ws. zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

NFZ: zarządzenie dotyczące m.in. testów antygenowych i rozliczania świadczeń w walce z COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Wprowadzona zmiana umożliwia wykonywanie badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą szybkich testów antygenowych, bez konieczności potwierdzania ich wyniku testem RT-PCR. Jest zgodna z definicją przypadku COVID‐19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (definicja z dnia 31.10.2020), w której jako kryteria laboratoryjne wskazano: wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego oraz wykrycie antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2 z materiału klinicznego - informuje NFZ.

Fundusz przypomina, że testy antygenowe muszą spełniać minimalne kryteria: czułość - 97%, swoistość - 90%, które muszą być potwierdzone w niezależnych opublikowanych badaniach lub w badaniach zrealizowanych na polskiej populacji w podmiocie leczniczym, zatwierdzonych przez Ministra Zdrowia.

W zarządzeniu mowa jest także o strategii walki z pandemią COVID-19 (jesień 2020 wersja 3.0) przewidującej, m.in. „wprowadzenie rozwiązań szczególnych, do których zlicza się m. in. tzw. szpitale tymczasowe, zlokalizowane poza budynkami szpitali stacjonarnych, zapewniających warunki lokalowe niezbędne do zapewnienia miejsca i opieki nad pacjentem, w tym umożliwiające natychmiastowe zapewnienie wymaganej terapii zaawansowanej”.

- Szpitale takie będą uruchamiane sukcesywnie, w zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych województwach. Dlatego też niniejsze zarządzenie wprowadza produkty rozliczeniowe umożliwiające rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 udzielanych w szpitalach tymczasowych - podaje NFZ.

- Nowo utworzone produkty to: 99.01.0017 - Opłata ryczałtowa za gotowość do  udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym, wartość 822,42 zł (za dobową dostępność jednego łóżka); 99.03.0011 - Hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 pacjenta w szpitalu tymczasowym, wartość 1 026,40 zł (za osobodzień); 99.01.0018 - Opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń pacjentom wymagającym wentylacji mechanicznej w szpitalu tymczasowym wartość 3 773,70 (za dobową dostępność jednego stanowiska umożliwiającego prowadzenie wentylacji mechanicznej pacjenta); 99.03.0012 - Hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej w szpitalu tymczasowym wartość 4 321,14 (za  osobodzień); 99.01.0019 - Opłata ryczałtowa za gotowość punktu przyjęć w szpitalu tymczasowym wartość 18 299 zł (za dobową gotowość do udzielania świadczeń).

Więcej:  www.nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum