NFZ: zarządzenie dot. testów antygenowych w karetkach, działania izolatoriów i tarczy dla onkologii

Autor: MAK, NFZ/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 21:59

Zarządzenie, które właśnie podpisałem, wprowadza testy antygenowe do zespołów ratownictwa medycznego. W rezultacie test w kierunku koronawirusa będzie można wykonać już w karetce - podał w środę wieczorem (25 listopada) na Twitterze p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

NFZ: zarządzenie dot. testów antygenowych w karetkach, działania izolatoriów i tarczy dla onkologii
Testy antygenowe będzie można wykonywać w karetce; FOT. Shutterstock

- NFZ rozliczy teraz wykonanie testu antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 także dla ratowników medycznych i pacjentów ZRM. Ratownicy będą mogli wykonać test antygenowy pacjentowi, przy każdej interwencji. Wprowadzenie tej zmiany spełnia oczekiwania środowiska ratowników medycznych. Testy antygenowe są już wykorzystywane w oddziałach szpitalnych, SOR-ach i izbach przyjęć, zarówno dla pacjentów jak i personelu medycznego - informuje NFZ na swojej stronie.

Za każdy test antygenowy z pobraniem wymazu i kosztem odczynników NFZ płaci 74,43 zł. Za test bez odczynników 42,03 zł. Szacując koszty testów antygenowych, Fundusz opierał się na analizie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Taryfikacji.

Ta sama nowelizacja zarządzenia covidowego obejmuje też poniższe zmiany.

• W izolatoriach typu I, czyli podmiotach leczniczych np. sanatoriach, obok stawki za pobyt w izolatorium (od teraz wynoszącej 135 zł/osobodzień), w zarządzaniu dodano opłatę za gotowość. To rekompensata za utracone wpływy, liczona jako równowartość udzielonych świadczeń przed pandemią w styczniu i lutym 2020 roku. Opłata za gotowość wynosi ok. 85 zł/osobodzień. Co ważne, opłata za gotowość i pobyt pacjenta w izolatorium sumują się.

Pobyt tych pacjentów w izolatoriach będzie od teraz finansowany przez NFZ. Fundusz wprowadził 2 stawki cenowe za osoby niesamodzielne, według międzynarodowej skali Barthel, która opisuje sprawność ruchową chorych. Konkretnie chodzi o czynności, które chory wykona samodzielne, a które z pomocą personelu:

195 zł/osobodzień za pacjenta w skali Barthel wyższej niż 40 i mniejszej niż 80
245 zł/osobodzień za pacjenta w skali Barthel mniejszej lub równej 40.
Do obu stawek należy doliczyć opłatę za gotowość, dlatego łącznie za gotowość i pobyt pacjenta NFZ zapłaci odpowiednio ok. 280 i 330 zł za osobodzień.

• Do nowej wersji zarządzenia covidowego wpisano tzw. tarczę dla onkologii. Placówki medyczne, które uczestniczą w diagnostyce i leczeniu pacjentów z nowotworami złośliwymi i realizują świadczenia na podstawie karty DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego), otrzymają dodatkowo 3% wartości rachunku, przekazanego do rozliczenia z Funduszem.

Dotyczy to świadczeń udzielonych po 30 września 2020 r. Chodzi m.in. o:
- wstępną diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą nowotwór
- diagnostykę pogłębioną, która ma wskazać miejsce zlokalizowania nowotworu
- leczenie w warunkach szpitalnych.

Szczegóły: www.nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum