NFZ wyda 105,4 mld zł w 2022 r. Plan finansowy z pozytywną opinią sejmowej Komisji Zdrowia

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia08 lipca 2021 14:00

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek plan finansowy NFZ na rok 2022, w którym przychody i koszty zamykają się kwotą 112 mld zł.

NFZ wyda 105,4 mld zł w 2022 r. Plan finansowy z pozytywną opinią sejmowej Komisji Zdrowia
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia 8 lipca/Fot. PAP/Mateusz Marek
  • W skład przychodów wchodzą przede wszystkim składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zaplanowano w wysokości 105,5 mld zł, co stanowi 94,22 proc. ogółu przychodów
  • Po stronie kosztów główną pozycją są koszty świadczeń opieki zdrowotnej, zaplanowane na rok 2022 w wysokości 105 mld 380 mln zł (ponad 94 proc. kosztów ogółem)
  • Koszty administracyjne i związane z funkcjonowaniem NFZ wynoszą 1 mln 151 mln zł (ponad 1 proc. kosztów ogółem)

- Plan na rok 2022 został przygotowany w oparciu o trzyletnie prognozy makroekonomiczne ministra finansów. Jest on zrównoważony zarówno po stronie kosztów, jak i przychodów - zapewniał wiceprezes NFZ Bernard Waśko.

Tak zaplanowano przychody

Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Centrali NFZ wyjaśnił, że przychody i koszty zamykają się kwotą 112 mld zł. W skład przychodów wchodzą przede wszystkim składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zaplanowano w wysokości 105,5 mld zł, co stanowi 94,22 proc. ogółu przychodów. Kolejną pozycją przychodów są te wynikające z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w kwocie 424 mln zł (0,38 proc. przychodów ogółem).

- Dotacje z budżetu państwa na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych i bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia oraz dla kobiet w ciąży to 1 mld 258 mln zł (1,12 proc. przychodów ogółem). Są też dotacje z budżetu państwa na realizację zadań zespołów ratownictwa medycznego w kwocie 2 mld 266 mln zł (ponad 2 proc. przychodów ogółem). Pozostałe przychody w kwocie 2,5 mld zł (także ponad 2 proc. przychodów ogółem) to programy finansowane z udziałem środków unijnych - mówił Jarnutowski.

Jak dodał, w grę wchodzą ponadto m.in. środki z Funduszu Medycznego, z opłaty cukrowej, dotacje na dofinansowanie informatyzacji świadczeniodawców, środki z Funduszu Solidarnościowego.

Czytaj również: Bez pielęgniarek system się załamie. Prezes NIK powołuje Zespół Analizy Ryzyka w sprawie braku kadr

Co po stronie kosztów?

- Po stronie kosztów główną pozycją są koszty świadczeń opieki zdrowotnej, zaplanowane na rok 2022 w wysokości 105 mld 380 mln zł (ponad 94 proc. kosztów ogółem). Kolejna pozycja to obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną - 1 proc. planowanych przychodów ze składki zdrowotnej dot. roku 2022, tj. 1 mld 54 mln zł - wskazywał Dariusz Jarnutowski.

Jak mówił, koszty poboru i ewidencjonowania składek zaplanowano na 207 mln zł. Koszty finansowania zespołów ratownictwa medycznego są symetryczne do zaplanowanych na ten cel. Koszty finansowania leków dla osób powyżej 75. r.ż. to 1 mld 10 mln zł. Koszty dofinansowania informatyzacji świadczeniodawców - 150 mln zł. Koszty finansowania bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży - 26 mln zł. Koszty administracyjne i związane z funkcjonowaniem NFZ - 1 mln 151 mln zł (ponad 1 proc. kosztów ogółem). Pozostałe koszty pozostają w wysokości - 703 mln zł.

- Jeśli chodzi o koszty świadczeń opieki zdrowotnej, w wysokości 105,4 mld zł, ujęte są one zarówno po stronie Centrali, jak i oddziałów wojewódzkich NFZ. Środki zostały podzielone pomiędzy województwa zgodnie z tzw. algorytmem podziału środków, a rozdysponowanie ich na poszczególne rodzaje świadczeń dokonywane jest przez dyrektorów oddziałów Funduszu - przypomniał Jarnutowski.

Czytaj także: Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki i salowe? Jest nowa lista płac. Mniej niż w ustawie być nie może

Ryzyko wynikające ze sporów sądowych. Co z zabezpieczeniem środków?

- Zwyczajowo w planach finansowych NFZ zakładał środki związane z ryzykiem sporów sądowych. Gdzie i w jakiej wysokości Fundusz założył taką rezerwę i skąd będą szły pieniądze, gdyby taki spór się wydarzył? W planie finansowym mamy ujęte na ten 1 mld 50 mln zł. To kwota zwyczajowa, standard, ale to za mało - mówiła posłanka Krystyna Skowrońska (KO).

- Kolejna sprawa. Koszty funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego w okresie pandemii są znacznie wyższe niż normalnie. Dlaczego nie widzimy odzwierciedlenia tego faktu w tym planie finansowym? - pytała.

- Ponadto, na przykładzie województwa podkarpackiego, które miało wykonanie planu finansowego w wysokości ponad 5,5 mln zł - projekt dla tego regionu na rok 2022 to 3 mld 470 mln zł. Wygląda to mało optymistycznie - zauważyła.

- Rezerwy są zakładane w planie finansowym w związku z uprawdopodobnionymi roszczeniami. Dotyczy to przede wszystkim wyroków pierwszej instancji, które zapadły w sporach z Funduszem, ale są nieprawomocne, oraz zgłoszonych roszczeń - w takim stopniu, w jakim są uprawdopodobnione. Adekwatna kwota znajduje się w planie finansowym - odpowiadał Bernard Waśko.

- Co do przykładu Podkarpacia, część środków została alokowana w planie Centrali NFZ, a nie w planie oddziałów wojewódzkich, stąd wynika ta różnica. Nominalnie spadku nie ma - wyjaśnił.

Pilotaże, Fundusz Medyczny, POZ

- W planie finansowym widać zmniejszenie środków na pilotaże w ochronie zdrowia, a przecież prowadzonych jest sporo takich projektów, m.in. dotyczą one trombektomii mechanicznej, czy Krajowej Sieci Onkologicznej. Czy nie zostaną w tej sytuacji za bardzo zubożone? - alarmował Czesław Hoc (PiS).

- Spadek ten wynika z faktu, że jeden z dużych programów pilotażowych, POZ+, wygasa w tym roku we wrześniu. To główna przyczyna - wskazywał Bernard Waśko.

- Mocno, bo o 22 proc. rosną środki na leczenie szpitalne, podczas gdy w przypadku POZ mamy wzrost „ujemny”. Czy NFZ wie o tym, że planowane jest odchodzenie od stawki kapitacyjnej? Czy wie, że zgodnie z tendencjami europejskimi, jak największa liczba pacjentów powinna być diagnozowana i leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, głównie po to, aby odciążyć szpitale? Skoro tak jest, to POZ należy wzmacniać, nie osłabiać - podkreślał Zdzisław Wolski (Lewica).

- Nakłady na POZ rosły w poprzednich latach o wiele szybciej, niż nakłady na ochronę zdrowia ogółem. To, co znajduje odzwierciedlenie w planie finansowym na przyszły rok, nie jest elementem żadnej polityki - zapewnił wiceprezes NFZ.

- Czy Fundusz Medyczny powstaje kosztem środków, które powinny być wydawane przez NFZ? - pytał Jerzy Hardie-Douglas (KO)

- Z kwoty 4 mld zł, te którymi dysponuje NFZ, to środki na RDTL (górny limit to 155 mln zł). Obecnie jesteśmy, jeśli chodzi o wydatkowanie tej kwoty, na poziomie ok. 50 proc. Druga znacząca kwota, z górną granicą 633 mln zł, dotyczy ponadlimitowych świadczeń dla osób poniżej 18. r.ż. Oceniamy, że prawdopodobieństwo wykorzystania tej kwoty w znaczącym stopniu w tym roku jest niewielkie - mówił Bernard Waśko.

- Jaki procent środków publicznych wydawany jest obecnie na ochronę zdrowia w stosunku do PKB? Z moich wyliczeń wychodzi, że poniżej 4,9 proc. Jak to się ma do realizacji przyjętej strategii? - wskazywał Wojciech Maksymowicz (Polska 2050)

Wojciech Wiśniewski, Federacja Przedsiębiorców Polskich przypomniał, że
przed nami wypracowanie wieloletniej umowy społecznej dot. wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

- Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby Fundusz dysponował odpowiednią ilością środków. Niepokoi nas wzrost wydatków na ochronę zdrowia poza NFZ, ponieważ to pieniądze z Funduszu będą służyły temu aby wyjść naprzeciw pewnym niepokojom społecznym - argumentował.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum