Światowy Dzień Wody. NFZ: woda jest składnikiem wszystkim komórek naszego organizmu
22 marca w ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomina o Światowym Dniu Wody.

Wody lecznice w rehabilitacji uzdrowiskowej
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tematem "Środy z Profilaktyką" - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia - jest więc hydroterapia, czyli wodolecznictwo.
- Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie - mówi w materiale filmowym NFZ specjalista balneologii i medycyny fizykalnej dr Jerzy Odonicz-Czarnecki.
Fundusz podkreśla, że picie wody pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami, uczestniczy w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii.
NFZ wskazuje, że w Polsce nie brakuje miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych. -Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód. Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki. Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas - podkreśla NFZ.
Skierowania do sanatoriów lub na rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz m.in. w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Szczegółowy poradnik o tym jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska dostępny jest na stronie NFZ.

ZOBACZ KOMENTARZE (1)