×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Światowy Dzień Wody. NFZ: woda jest składnikiem wszystkim komórek naszego organizmu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 marca 2023 09:35Aktualizacja: 22 marca 2023 10:08

22 marca w ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomina o Światowym Dniu Wody.

Światowy Dzień Wody. NFZ: woda jest składnikiem wszystkim komórek naszego organizmu
NFZ przypomina o Światowym Dniu Wody. Fot. AdobeStock

 

Wody lecznice w rehabilitacji uzdrowiskowej

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tematem "Środy z Profilaktyką" - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia - jest więc hydroterapia, czyli wodolecznictwo.

- Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie - mówi w materiale filmowym NFZ specjalista balneologii i medycyny fizykalnej dr Jerzy Odonicz-Czarnecki.

Fundusz podkreśla, że picie wody pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami, uczestniczy w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii.

NFZ wskazuje, że w Polsce nie brakuje miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych. -Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód. Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki. Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas - podkreśla NFZ.

Skierowania do sanatoriów lub na rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz m.in. w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Szczegółowy poradnik o tym jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska dostępny jest na stronie NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze