NFZ uruchamia kioski profilaktyczne. W ofercie pomiar wzrostu, wagi, BMI i ciśnienia

Autor: PAP • Źródło: PAP20 listopada 2021 08:32

Każdy oddział wojewódzki NFZ zostanie wyposażony w stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia, zwane również kioskami profilaktycznymi. Dorośli będą mogli m.in. zmierzyć tam ciśnienie i zważyć się.

Oprócz pomiarów możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych diet. Fot. LIDERO / Shutterstock.com
  • NFZ uruchamia kioski profilaktyczne. We wszystkich oddziałach wojewódzkich Funduszu będą stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia
  • W samoobsługowych punktach dorośli wykonają najważniejsze pomiary medyczne. W ofercie będą m.in. pomiar wzrostu, wagi, BMI i ciśnienia
  • Chcemy odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Kioski profilaktyczne NFZ. Gwarancja prywatności i bezpieczeństwa

Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk przekazała PAP, że samoobsługowe kioski profilaktyczne mają futurystyczny, przyciągający uwagę wygląd i są skonstruowane tak, by zapewnić prywatność i bezpieczeństwo osobom wykonującym pomiary.

Sprawdzić w nich można wzrost, masę ciała, indeks masy ciała (BMI), skład ciała i ciśnienie tętnicze krwi. Podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

- Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania. Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

- Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie - podkreśla szef NFZ.

Wyniki do omówienia z doradcą, bez konsultacji lekarskiej

Kioski profilaktyczne utworzono we wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich. Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Doradcy nie będą interpretowali wyników, ale udzielą dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić.

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent może otrzymać m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Kiosk profilaktyczny NFZ. Jak skorzystać z usług?

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800-190-590.

Punkty są czynne w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30. Adresy oddziałów wojewódzkich dostępne są na stronach Funduszu.

Zobacz też: Rak szyjki macicy. Na Dolnym Śląsku startuje program wczesnego wykrywania 

O obostrzeniach zdecydował sondaż? Kraska: wyborcy PiS i PO tak samo przeciwni restrykcjom

NFZ: po dwa izolatoria w województwie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum