NFZ skontroluje poradnie, które miały nadużywać teleporad. "Czarna lista" to błąd systemu?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 18:10

Kary za teleporady nieaktualne? - Minister zdrowia zgodził się, abyśmy jeszcze raz przyjrzeli się ok. 70 placówkom POZ, które w ostatnim czasie oparły swoje funkcjonowanie wyłącznie na teleporadach - przyznał Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

NFZ skontroluje poradnie, które miały nadużywać teleporad. "Czarna lista" to błąd systemu?
Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ: - Sprawdzamy listę placówek pod kątem liczby teleporad; PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Narodowy Fundusz Zdrowia będzie jeszcze weryfikował listy placówek POZ, które miały nadużywać teleporad
  • Być może w wielu przypadkach doszło do niewłaściwego sprawozdawania świadczeń - mówi p.o. prezesa NFZ Filip Nowak
  • Porozumienie Zielonogórskie oczekuje wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad 

Podczas poniedziałkowej (28 czerwca) konferencji prasowej, p.o. prezesa NFZ Filip Nowak zapowiedział, że Fundusz sprawdzi, czy na liście poradni nadużywających teleporad część placówek nie znalazła wskutek błędów sprawozdawczych.

Prezes Nowak dodał, że z rozmów z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego, zrzeszającego lekarzy POZ, wynika, że „być może w wielu przypadkach doszło do niewłaściwego sprawozdawania świadczeń”, a placówki te były jednak szerzej otwarte (na bezpośrednie, stacjonarne wizyty pacjentów - red.) niż wynikało to ze składanych do NFZ raportów.

Czytaj także: NFZ: za leczenie w gabinecie lekarz POZ zarobi więcej pieniędzy. Przepisy weszły w życie. Jakie stawki?

Realizacja zapowiedzi ministra

- Ta sprawozdawczość to jest ważna informacja dla NFZ o tym, jak pożytkowane są publiczne środki przeznaczane, między innymi na podstawową opiekę zdrowotną. W związku z tym, nie można bagatelizować tego, że ktoś informuje nas o jakichś działaniach w nieprawidłowy sposób, ponieważ mamy wówczas fałszywy obraz funkcjonowania opieki zdrowotnej - zaznaczył Filip Nowak.

Przypomnijmy, że w czwartek, 24 czerwca NFZ opublikował pierwsze listy poradni, z którymi nie przedłuży umów po 1 lipca z powodu nadużywania teleporad: w Wielkopolsce to 15 placówek, na Śląsku - 8, na Dolnym Śląsku - 10. To realizacja zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który 23 czerwca powiedział na konferencji prasowej, że nie przedłuży umów z 70 placówkami.

- Zgadzam się, że jeżeli jest jakaś medycyna rodzinna, która praktycznie działa tylko na telefon, to oczywiście ona jest do kontroli NFZ i poważnej weryfikacji. Jednak z tych podmiotów, które dzisiaj widzę (w woj. wielkopolskim - red.) na liście 3/4 zaskakuje, bo wcześniej nie było nic wiadomo, że tam u nich są jakieś problemy - mówiła nam Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Możliwe że część przychodni, z którymi NFZ nie zamierza przedłużyć umów wcale nie pracuje źle. Wykazanie ponad 90-procentowego udziału porad w wizytach pacjentów ma wynikać - jak przekonuje teraz - z błędów w kodowaniu świadczeń.

W niedzielę, 27 czerwca, udało się wypracować porozumienie między płatnikiem a lekarzami rodzinnymi. Podpisały je Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie oraz NFZ. Dotyczy przedłużenia umów z placówkami POZ o 18 miesięcy.

Jednym z warunków stawianych przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy.

Czytaj także: Przychodnia cenionego lekarza z Gniezna jest na czarnej liście NFZ. To wynik błędu?

O czym mówi zarządzenie dotyczące teleporad

25 czerwca weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ, które przewiduje, m.in., że od 1 września zasady premiowania gabinetów POZ miałyby zostać oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń.

NFZ co miesiąc publikowałby informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce. Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymałyby niższe wynagrodzenie.

Na wyższe wynagrodzenie mogłyby liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju.

Wcześniej pisaliśmy: Czarna lista NFZ: 70 poradni w Polsce bez kontraktów za nadużywanie teleporad

Będzie kolejna zmiana przepisów?

Za sprawą zawartego 27 czerwca porozumienia, NFZ prawdopodobnie zmieni zarządzenie i wycofa się z powyższych zasad. Czy tak się jednak stanie?

Podczas poniedziałkowej (28 czerwca) konferencji prasowej, minister zdrowia powiedział: - Głównym celem planowanych zmian w POZ jest to, by pacjent miał jak największą dostępność do lekarza, zagwarantowaną w formie bezpośredniej wizyty w gabinecie, a nie tylko poprzez teleporadę.

- Jeżeli teleporada będzie nadużywana, będziemy rozwiązywali umowy lub pomniejszymy stawki finansowania - zapowiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także: Niedzielski o lekarzach rodzinnych: Osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum