×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ rozwiąże umowę z poradnią POZ, jeśli teleporady przekroczą w nich 90 proc. - projekt rozporządzenia

Autor: oprac. KG • Źródło: RCL28 czerwca 2021 17:40

Jeśli porady zdalne przekroczą 90 proc., umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej będzie mogła być rozwiązana - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia z 28 czerwca.

NFZ rozwiąże umowę z poradnią POZ, jeśli teleporady przekroczą w nich 90 proc. - projekt rozporządzenia
Umowa zostanie rozwiązania z poradnią POZ, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. Fot. Shutterstock
 • NFZ będzie mógł rozwiązać umowę ze świadczeniodawcą POZ bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy liczba porad zdalnych przekroczy 90 proc. wszystkich porad
 • Konsultacje publiczne projekt rozporządzenia potrwają 5 dni
 • Przepisy mają obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek 28 czerwca.

Gdy liczba teleporad przekroczy 90 proc., rozmowa będzie rozwiązana

Możliwość rozwiązania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy liczba teleporad udzielonych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przekroczy 90 proc. wszystkich porad zrealizowanych przez świadczeniodawcę w okresie sprawozdawczym - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

NFZ na początku czerwca - powołując się na analizę dotyczącą udzielania świadczeń w POZ - wskazał, że w ponad 1200 placówek POZ teleporady przekroczyły 70 proc. wszystkich porad, a w ponad 400 podmiotach ten odsetek wynosił powyżej 90 proc.

Szybkie konsultacje - 5 dni na ocenę projektu

Projekt rozporządzenia zostanie przekazany na 5 dni do konsultacji publicznych m.in. NFZ, środowiskom medycznym, w tym konsultantom krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej i pielęgniarstwa rodzinnego oraz pracodawców.

Skrócony termin konsultacji publicznych i opiniowania projektu rozporządzenia wynika z konieczności jego pilnego wejścia w życie ze względu na szczególny charakter tej regulacji, tj. szybkiego ograniczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w formie teleporady i zapewnienia prawidłowego wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Wejście w życie rozporządzenia miałoby nastąpić z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 lipca 2021 r.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze