NFZ publikuje projekt zarządzenia ws. umów na opiekę paliatywną i hospicyjną

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2019 20:17

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przekazała w czwartek (16 maja) do konsultacji projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

NFZ publikuje projekt zarządzenia ws. umów na opiekę paliatywną i hospicyjną
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Opinie i uwagi do projektu zarządzenia należy przesyłać do 30 maja 2019 r. do godziny 16.00 na adres:
sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl, wpisując w tytule e-maila "uwagi HOS".

"Zmiany (...) polegają na wprowadzeniu kodów, które umożliwią elektroniczną weryfikację i walidację świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów i psychologów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 742 z poźn. zm.)" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Ze względu na to, że ww. przepisy rozporządzenia określają warunki realizacji świadczeń gwarantowanych, w tym liczbę wykonywanych wizyt lub porad przez personel medyczny w określonym czasie, wskazane jest, aby przy rozliczaniu zrealizowanych świadczeń była możliwość ich sprawdzenia" - podaje NFZ.

Dla porad lekarza i psychologa oraz wizyt pielęgniarki i fizjoterapeuty zostały przypisane kody, które będą sprawozdawane przez świadczeniodawcę wraz z datą realizacji świadczenia. "Na podstawie tych danych NFZ będzie miał możliwość zweryfikowania, czy warunki udzielania świadczeń określone w przepisach rozporządzenia, odnoszące się do liczby wykonanych porad lub wizyt, zostały spełnione zgodnie z rozporządzeniem" - wyjaśnia NFZ.

Treść rozporządzenia: nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum