NFZ przypomina o aplikacji Fizjo+. Eksperci apelują o profilaktykę kręgosłupa

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 grudnia 2022 13:48

NFZ przypomina, że zlekceważenie dolegliwości bólowych m.in. pleców może doprowadzić do poważnych zwyrodnień.

NFZ przypomina o aplikacji Fizjo+. Eksperci apelują o profilaktykę kręgosłupa
Aplikacja Fizjo+ pozwala ułożyć plan domowych ćwiczeń. Fot. Shutterstock
 • Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych
 • Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia
 • NFZ stworzył aplikację Fizjo+, gdzie znajdują się ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni

Kręgosłup a praca biurowa

Przewlekłe bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej powszechnych i dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.

- Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza - podkreśla NFZ.

Eksperci wskazują, że profilaktykę należy zacząć od utrzymywania prawidłowej masy ciała, przyjmowania właściwej postawy i prawidłowego chodu, zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów, zapewnienia odpowiedniego materaca do spania, ograniczania siedzącego trybu życia i unikania długotrwałego stania lub klęczenia.

Jak zadbać o kości i stawy?

Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajania wapnia będącego budulcem kości. Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.

Aby uniknąć chorób kręgosłupa, trzeba zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.

Dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, barku i biodra NFZ stworzył aplikację Fizjo+. Znajdują się tam ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń i wykonywać je w domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze