Raport NFZ: płace 26 tysięcy pielęgniarek i położnych wzrosły średnio o 1,4 tys. zł brutto

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP25 października 2021 17:51

- Propozycje Ministerstwa Zdrowia w części wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej - oceniła przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman po spotkaniu Zespołu Trójstronnego.

Maria Ochman po spotkaniu Zespołu Trójstronnego: Czas się liczy i potrzebna jest determinacja Fot. PAP/Paweł Supernak
  • W poniedziałek, 25 października, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia
  • Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił raport o podwyżkach w ochronie zdrowia, które wynikają z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach wprowadzonej w lipcu
  • Co jeszcze przyniosło spotkanie? "W wielu kwestiach mamy zbieżne opinie". "Czas się liczy i potrzebna jest determinacja". Kolejne rozmowy zaplanowano na początek listopada

25 października obrady Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia 

- W wielu kwestiach mamy zbieżne opinie - ocenił po spotkaniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber. - Zależy nam na tym, by jak najszybciej wypracować wspólne stanowisko. Przed nami kolejne spotkania - zaznaczył.

- Propozycje Ministerstwa Zdrowia w części wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej - oceniła przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

- Musimy wspólnie usiąść i dopracować szczegóły, które mogą okazać się kluczowe. Czas się liczy i potrzebna jest determinacja - dodała.

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił na poniedziałkowym spotkaniu raport o skutkach realizacji - od pierwszego lipca br. - zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Podwyżki z tego tytułu otrzymało 269 tys. osób.

Raport NFZ o podwyżkach w ochronie zdrowia 

Z raportu wynika m.in., że wyższe wynagrodzenie związane z lipcową regulacją otrzymało 105 tys. pielęgniarek i położnych. Połowa z nich w wysokości średnio 700 zł brutto. Płace 26 tysięcy pielęgniarek i położnych wzrosły średnio o 1400 zł brutto.

Podwyżki otrzymało również ponad 15 tys. 300 lekarzy specjalistów, których pensje wzrosły przeciętnie o ok. 500 zł brutto. Raport pokazał, że wynagrodzenia 2200 lekarzy stażystów i rezydentów - zwiększyły się średnio o ok. 1300 zł brutto.

Na kilku spotkaniach przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia strony nie doszły do porozumienia. Resort zdecydował, że rozmowy będą prowadzone na zespole trójstronnym, w którym są m.in. związki zawodowe i pracodawcy.

Wiceminister Bromber w rozmowie z PAP zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w ciągu kilku tygodni zespół powinien wypracować wspólne stanowisko. Zaznaczał, że zaproszenie dla komitetu pozostaje w mocy.

Przedstawiciele komitetu chcą spotkania z ministrem Adamem Niedzielskim w formule rozmów dwustronnych. On sam wyklucza taką formę spotkania i zaznacza, że medycy wciąż mają otwarte zaproszenie na spotkania zespołu trójstronnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum