NFZ potwierdza: do bazy izolatoriów dołączą niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 17:42

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19, którzy nie wymagają już leczenia szpitalnego, powinni być kierowani do izolatoriów. Do już istniejącej bazy izolatoriów dołączą niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

NFZ potwierdza: do bazy izolatoriów dołączą niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe
W izolatoria będą przekształcane również niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe z wykwalifikowaną kadrą medyczną. Fot. PTWP

Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach - jak przypomina w informacji przekazanej PAP w środę rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk - pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Izolatoria powstały pod koniec marca 2020 r. Opieką w izolatorium objęte są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz (ze szpitala, zakładu leczniczego lub POZ) lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium. Przebywają tam do momentu wypisania lub przeniesienia na oddział szpitalny w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

Czytaj też: Szpitale przepełnione, izolatoria - puste. Dlaczego nie wykorzystujemy tego ogniwa systemu?

Wśród nich są m.in. osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać w miejscu zamieszkania, oraz te, które z innych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania. W izolatoriach przebywać mogą także osoby hospitalizowane z powodu COVID-19, które ze względu na poprawę stanu zdrowia nie wymagają już leczenia w warunkach szpitalnych.

W izolatoria będą przekształcane również niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe z wykwalifikowaną kadrą medyczną.

"Zwiększenie liczby miejsc w izolatoriach pozwoli na bezpieczne umieszczenie w nich pacjentów chorych na COVID-19, których hospitalizacja nie jest konieczna ze względu na łagodniejszy przebieg infekcji. Miejsce w szpitalach zajmą pacjenci wymagający stałej opieki lekarskiej" - zaznacza p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Obiekty, w których funkcjonują izolatoria, wskazują wojewodowie. Od strony finansowej ich działalność zabezpiecza Narodowy Fundusz Zdrowia. Za dobę pobytu pacjenta w izolatorium Fundusz płaci 180 zł (izolatoria zlokalizowane w hotelach, hostelach, bursach, z którymi umowę mają podpisane szpitale, tzw. izolatoria przyszpitalne) lub 220 zł (izolatoria zlokalizowane w szpitalach, sanatoriach lub w szpitalach uzdrowiskowych).

W Polsce działa 35 izolatorów. W każdym województwie jest co najmniej jedna taka placówka.

Czytaj też: MZ planuje zwiększyć ilość izolatoriów. Jest projekt rozporządzenia

PAP -  Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum