×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ ogranicza planowe przyjęcia. Taki scenariusz przerabialiśmy w październiku

Autor: MS, Money/Rynek Zdrowia09 marca 2021 15:02

Musi być bardzo źle, bo w nocy NFZ opublikował komunikat wskazujący na potrzebę ograniczania zabiegów planowych. Chwilę wcześniej Mazowiecki UW poprosił dyrektorów szpitali o zabezpieczenie kadr na rzecz walki z pandemią.

NFZ ogranicza planowe przyjęcia. Taki scenariusz przerabialiśmy w październiku
Trzecia fala pandemii Covid-19 rozpędza się na dobre. Decydenci sygnalizują braki kadrowe; FOTO: PTWP
  • Braki kadrowe i sprzętowe stoją za wczorajszymi komunikatami w sprawie ograniczenia zabiegów i zgłaszania kadr medycznych do walki z pandemią
  • MZ nie ukrywa, że zachorowań jest coraz więcej. W tym tygodniu może ich być nawet 20 tys. dziennie
  • Podobny scenariusz przerabialiśmy w październiku ub. roku. Wtedy także NFZ zalecał ograniczenie zabiegów

Zdaniem dziennikarzy money.pl za nocnym komunikatem NFZ w sprawie ograniczenia zabiegów stała potrzeba zabezpieczenia: materiałów, krwi, łóżek oraz personelu medycznego.

Wieczorne komunikaty pokazują skalę problemu

Komunikat w tej sprawie trafił późnym wieczorem w poniedziałek do szpitali, które świadczą usługi finansowane przez NFZ.

Jak czytamy w komunikacie: Ograniczenie przyjęć nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz już rano wyjaśniał , że to tylko miękkie zalecenia, za którymi nie idzie żaden przymus. Co więcej, lekarze mają sami, zgodnie ze swoją wiedzą medyczną podejmować decyzje, które zabiegi można odroczyć. Chodzi o to, żeby nie narazić niczyjego zdrowia i życia. Nie ukrywał jednak, że jesteśmy w środku trzeciej fali zachorowań, a średnio tygodniowa liczba zakażeń może wynieść w tym tygodniu pomiędzy 15 a 15,5 tys. zachorowań. To oznacza, że dzienna liczba zachorowań może dojść nawet do 18 -20 tys.

Braki kadrowe to realne zagrożenie

Wspomniał też, że wprawdzie miejsc w szpitalach powinno wystarczyć, bo otwierane są nowe szpitale tymczasowe, ale z kadrami może być już problem.

- Dlatego też, kierując się tym, że sytuacja może być trudna i że będą mogły być nam potrzebne kadry, NFZ wydał wspomniane zalecenie - podkreślał Andrusiewicz.

Fakt, że mamy problemy z kadrami medycznymi, dla nikogo od lat nie jest tajemnicą. Jednak wczorajsze komunikaty wydawane przez kolejne urzędy wojewódzkie i kierowane do kadr medycznych oraz zarządzających szpitalami pokazują, że sytuacja jest zła.

O zabezpieczenie kadr medycznych w liczbie pięciu lekarzy i dziesięciu pielęgniarek w poniedziałek późnym popołudniem zaapelował do warszawskich szpitali Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Z pisma skierowanego do osób zarządzających tymi placówkami wynikało, że takie listy zabezpieczające kadry mają być gotowe już na dziś na dziewiątą rano.

Tego samego dnia wojewoda kujawsko-pomorski zaapelował do lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, ze swojego regionu, aby sami zgłaszali się do Urzędu Wojewódzkiego w celu podjęcia pracy na oddziałach covidowych.

Ten scenariusz już przerabialiśmy

Money.pl zwraca uwagę, że identyczny ruch MZ i NFZ wykonały w październiku ubiegłego roku. Wtedy również Narodowy Fundusz Zdrowia sugerował przesunięcia w planowanych zabiegach. Działo się tak wtedy, gdy w szpitalach gwałtownie rosła liczba zajętych łóżek covidowych i respiratorów.

Zgodnie z zaleceniami NFZ lekarze powinny rozważyć odroczenie przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych.

Płatnik wskazał też jakie zabiegi można odraczać. Na liście znalazły się: endoprotezoplastyka dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych, duże zabiegi torakochirurgiczne, zabiegi wewnątrzczaszkowe nefrektomia, histerektomia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze