NFZ od 1 stycznia będzie dochodził należności od nieubezpieczonych

Autor: DM, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2012 09:14

Na podstawie testowanego od miesiąca systemu eWUŚ placówki medyczne mają sprawdzać on-line uprawnienia pacjentów do świadczeń zdrowotnych, jednak - jak przyznaje NFZ - nie każda negatywna weryfikacja w placówce może oznaczać brak ubezpieczenia. Od 1 stycznia Fundusz będzie to sprawdzał.

NFZ od 1 stycznia będzie dochodził należności od nieubezpieczonych

Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent, który zostanie negatywnie zweryfikowany przez system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniodawców (eWUŚ) będzie mógł złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony. Od 1 stycznia to NFZ, a nie placówka medyczna, ma sprawdzać, czy informacje zawarte w oświadczeniu są prawdziwie.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, NFZ zakłada, że rocznie nawet 75 tys. pacjentów będzie musiało zapłacić za udzielone świadczenia, natomiast od 45 tys. z nich należności będzie ściągał w drodze egzekucji.

Przykładowo Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickego w Łodzi z tytułu leczenia osób nieubezpieczonych rocznie ponosi stratę w wysokości prawie 2 mln zł. Wyegzekwowanie należności przez szpital nie jest proste, na dodatek nie opłaca np. odzyskiwać należności za porady udzielone w przychodniach, bo jednorazowo mogą uzyskać np. tylko 100 zł. To się jednak ma zmienić.

Jak tłumaczył portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyńki, rzecznik NFZ z dniem 1 stycznia 2013 r. to oddziały wojewódzkie NFZ przejmują na siebie obowiązek wyjaśniania z pacjentem wątpliwości dotyczących objęcia ubezpieczeniem.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia, dała NFZ szybsze i skuteczniejsze narzędzie dochodzenia roszczeń. Egzekucja będzie się odbywała w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Decyzję administracyjną wyda dyrektor oddziału wojewódzkiego. Najpierw fundusz musi jednak udowodnić pacjentowi, że nie miał prawa do świadczeń. Już wiadomo, że nie będzie to proste, ponieważ bardzo wiele przypadków jest wątpliwych.

Jak zwracało uwagę Porozumienie Pracodawcow Ochrony Zdrowia z danych NFZ ma wynikać, iż ponad 10 proc. Polaków nie ma w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU), tymczasem resort zdrowia podawał, że odsetek nieubezpieczonych sięga zaledwie ok. 1 procenta. - Około 4 mln osób brakuje w CWU i nie jest to wcale związane z brakiem uprawnień do świadczeń - mówiła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Czytaj. Lekarze rodzinni dopytują NFZ: kto zapłaci za pacjentów, którzy mają prawo do świadczeń, a nie widnieją w CWU?

Podczas VIII Forum Rynku Zdrowia Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, zadeklarował uruchomienie systemu o nazwie Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Miałoby to nastąpić w pierwszych miesiącach 2013 r. Pacjenci uzyskaliby dostęp do Rejestru Usług Medycznych, czyli m.in. wgląd w stan swoich uprawnień do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej.

Czytaj. NFZ: pacjent uzyska dostęp do Rejestru Usług Medycznych i sprawdzi, czy jest ubezpieczony

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum