NFZ ma 1,5 mld zł więcej na zaćmę, endoprotezoplastykę i świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 13:20

Narodowy Fundusz Zdrowia uzyskał akceptację Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian planu finansowego, które zwiększają nakłady na leczenie pacjentów łącznie o 1 509 918 tys. zł.

Andrzej Jacyna, prezes NFZ. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Jak informuje Fundusz, pierwsza zmiana w wysokości 999 406 tys. zł. będzie przeznaczona m.in. na wyroby medyczne dla osób o niepełnosprawnych, dodatkowe świadczenia w zakresie zaćmy i endoprotezoplastyki oraz diagnostyki obrazowej (badania rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej).

Według szacunków dodatkowe środki w kwocie 180 mln zł pozwolą na wykonanie dodatkowych ok. 24 876 zabieg usunięcia zaćmy i ok. 8 000 operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego.

W przypadku diagnostyki obrazowej dodatkowe pieniądze w wysokości 95 milionów zł pozwolą na wykonanie dodatkowo 120 tys. badań tomografii komputerowej i ponad 120 tys. badań rezonansu magnetycznego.

Pieniądze, które pochodzą głównie ze zwiększonego wpływu składki zostaną podzielone pomiędzy oddziałami wojewódzkimi na podstawie algorytmu.

Kolejna zmiana planu - środków pochodzących z rezerwy ogólnej Funduszu zostanie przeznaczona na: bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych (225 mln zł), Centra Zdrowia Psychicznego (40 milionów zł), oraz m.in. na zmiany w leczeniu szpitalnym czy ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, które mają obowiązywać od 1 lipca tj.: podwyższenie wyceny w AOS poprzez wprowadzeniu współczynników korygujących w przypadku udzielania świadczeń w poradniach specjalistycznych na rzecz dzieci, a także wprowadzenie pełnej wartości refundacji w leczeniu szpitalnym dzieci od pierwszego dnia pobytu dziecka w szpitalu.

Zmiany planu finansowego zostaną niezwłocznie opublikowane po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Finansów, tak aby nowe regulacje prawne dotyczące osób niepełnosprawnych mogły być realizowane od 1 lipca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum