NFZ jak ZUS? Cieszyński o powodach centralizacji kontroli

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 17:20

Pewna lokalność w podejmowaniu działań kontrolnych NFZ mogła prowadzić do pojawiania się ze strony świadczeniodawców zarzutów o działania stronnicze. Centralizacja nie jest nowym podejściem, wykorzystuje je w swoich kontrolach m.in. ZUS. Tam się to sprawdza - przekonywał w środę (20 lutego) podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

NFZ jak ZUS? Cieszyński o powodach centralizacji kontroli
Centralizacja nie jest nowym podejściem, wykorzystuje je w swoich kontrolach m.in. ZUS - wskazywał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Fot. PTWP

Posłowie sejmowej komisji zdrowia dyskutowali nad nowelą ustawy (druk nr 3199), która wprowadza tzw. korpus kontrolerski NFZ i centralizację Funduszu w obszarze kontrolingu.

- Nie możemy mówić o centralizacji polegającej na fizycznym "zabraniu" pracowników z oddziałów NFZ do centrali. Chodzi wyłącznie o przypisanie organizacyjne. Wszystkie miejsca pracy - ale co istotne, także znajomość lokalnej specyfiki - pozostaną. Jednocześnie zlikwidowana zostanie ta "odległość służbowa", która - a takie sygnały do nas docierały - czasami była problemem - tłumaczył Cieszyński.

Zaznaczył, że w ocenie resortu zdrowia kupienie kontroli w centrali pozwoli na uniknięcie tego typu zjawisk i - co więcej - powinno tez doprowadzić do tego, że interpretacja tych samych przepisów, wytycznych, zarządzeń prezesa, we wszystkich obszarach będzie taka sama.

- Obecnie mamy 16 podmiotów odpowiedzialnych za kontrole w postaci dyrektorów oddziałów wojewódzkich - przypomniał Cieszyński.

- Każdy, mówiąc kolokwialnie "czyta po swojemu". Trudno z tego czynić zarzut, ale centralizując korpus kontrolerski, doprowadzimy do tego, że - nie tracąc sprawności, nie odrywając się od lokalnej specyfiki - damy możliwość łatwiejszego wprowadzenia pewnych standardów postępowania we wszystkich komórkach organizacyjnych, które te kontrole prowadzą - przekonywał wiceszef resortu zdrowia.

Zgodnie z nowelą rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, zaplanowano gruntowną reformę funkcjonowania służb kontrolnych NFZ. Projekt zakłada przeniesienie uprawnień kontrolnych Funduszu z poziomu szefów oddziałów wojewódzkich na poziom prezesa NFZ. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum