NFZ i MZ o umowach ws. recept refundowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 20:27

Jak już informował portal rynekzdrowia.pl, Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała lekarzom w piątek (10 lutego) wypowiedzenie umów z NFZ ws. recept na leki refundowane i niepodpisywanie nowych, jeśli te nadal będą przewidywały kary.

Magdalena Stawarska z NFZ poinformowała PAP, że lekarze wypisujący recepty na leki refundowane, mają podpisane z Funduszem wieloletnie umowy. Przypomniała również o zarządzeniu prezesa NFZ dotyczącym zwrotu kosztów refundacji leków.

"Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ lekarz zobowiązany jest do zwrotu oddziałowi Funduszu kosztów refundacji leków i wyrobów medycznych realizowanych na podstawie recept zawierających dane lekarza w przypadku:

  • braku albo błędnych danych dotyczących pacjenta, na rzecz którego wypisana została recepta;
  • braku pełnych danych odnośnie wystawionej recepty w dokumentacji medycznej pacjenta, na rzecz którego wystawiona została recepta;
  • wystawienia recepty niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie wystawiania recept, bądź w przypadku, gdy recepta została wystawiona na rzecz osób nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym" - napisała Stawarska w oświadczeniu przesłanym PAP.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek podkreśliła w rozmowie z PAP, że system refundacji leków musi podlegać regulacjom prawnym i kontroli.

- Przypominam, że weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, która jest efektem kompromisu osiągniętego wspólnie z lekarzami, aptekarzami i pacjentami w styczniu bieżącego roku. Od października ub. r. Naczelna Rada Lekarska pracuje wspólnie z NFZ nad projektem nowych umów, które będą obowiązywały od 1 lipca. Umowy obowiązujące obecnie podpisywane są od 2007 r. - powiedziała Agnieszka Gołąbek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum