NFZ chce częstszych wizyt pielęgniarek u chorych. Jest projekt zarządzenia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ27 września 2021 08:00

NFZ planuje duże zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Projekt zarządzenia w sprawie trafił właśnie do konsultacji społecznych. Dotyczy pierwszej wizyty u pacjenta oraz częstszych wizyt pielęgniarek w hospicjum domowym.

NFZ chce częstszych wizyt pielęgniarek u chorych. Jest projekt zarządzenia
Projekt zarządzenia prezesa NFZ trafił do konsultacji społecznych Fot. PTWP
  • NFZ planuje zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Projekt zarządzenia w sprawie jest gotowy i trafił do konsultacji społecznych. Czas na składanie uwag jest do 15 października
  • Projekt zarządzenia dotyczy pierwszej wizyty u pacjenta oraz częstszych wizyt pielęgniarek w hospicjum domowym
  • NFZ chce, żeby pielęgniarki odwiedzały pacjenta w hospicjum domowym co 3 dni w tygodniu kalendarzowym, chyba że stan zdrowia pacjenta wymaga częstszych wizyt

NFZ planuje zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Jest projekt zarządzenia

Gotowy jest projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków  zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna. Dokument trafił do konsultacji społecznych. Czas na składanie uwag jest do 15 października.

Uszczegółowiono w nim przepis dotyczący wykonania pierwszej wizyty lub porady w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe.

- Przedmiotowa regulacja pozwoli na finansowanie świadczenia od pierwszej wykonanej wizyty w domu chorego – informuje w uzasadnieniu do projektu zarządzenia NFZ.

Częstsze wizyty pielęgniarek w hospicjum domowym

Kolejna zmiana dotyczy pielęgniarek i ma zwiększyć częstotliwość ich wizyt u pacjenta w domu.

- Celem poprawy jakości sprawowanej opieki, wizyty pielęgniarki powinny odbywać się co 3 dni w tygodniu kalendarzowym, z wyłączeniem sytuacji w których stan zdrowia pacjenta wymaga częstszych wizyt – uzasadnia NFZ.

Jak przypomina Fundusz obecnie „możliwe jest wykonywanie wszystkich wymaganych tygodniowych wizyt w ciągu dwóch dni następujących po sobie, w związku z czym czas oczekiwania na następną wizytę może wynieść nawet 5 dni”.

- Proponowane uszczegółowienie przepisów będzie miało wpływ na poprawę jakości opieki paliatywnej i hospicyjnej – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj również: Wynagrodzenie pielęgniarek. Co ważniejsze: doświadczenie czy wykształcenie?

EDM. Wdrażanie i wymiana e-dokumentacji medycznej idzie jak po grudzie. Potrzebna jest edukacja

Projekt zarządzenia wraz z załącznikami, a także uzasadnieniem, katalogiem świadczeń, wzorami umów, kartami wizyt i kodami porad, załączamy poniżej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum