×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania stóp dzieci i młodzieży. Tak można zdiagnozować przyczny wad postawy

Autorzy: PAP; oprac. PW • Źródło: PAPOpublikowano: 02 czerwca 2023 12:30

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży. W szesnastu ośrodkach w kraju młodzi pacjenci będą diagnozowani w kierunku wykrywania wad postawy.

Badania stóp dzieci i młodzieży. Tak można zdiagnozować przyczny wad postawy
Bezpłatne badanie stóp u dzieci i młodzieży ma zapobiec wadom postawy. Fot. Adobe Stock
  • Ruszył bezpłatny program pilotażowy badania nieprawidłowości w budowie stóp u dzieci i nastolatków.
  • Wykrycie nieprawidłowości pozwala zapobiec wadom postawy
  • Program ma zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do diagnostyki nieprawidłowości w budowie stóp i ewentualnego dalszego postępowania terapeutycznego prowadzonego przez fizjoterapeutę

Nieprawidłowości w budowie stopy doprowadzają do wady postawy u dzieci

Program - jak poinformował PAP w piątek NFZ - potrwa do 2025 r., a na badania nie potrzeba skierowania. Obejmie 24 tys. pacjentów w wieku od 5 do 16 lat. Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.

Fundusz przypomina, że wady postawy dotykają ok. 50-90 proc. dzieci. Konsekwencje nieleczonych nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego.

Tym samym - jak zaznacza NFZ - mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię.

- Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy - podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ Maciej Karaszewski, cytowany w komunikacie Funduszu. Rolą pilotażu - jak wyjaśnił - jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.

Bezpłatne badania są prowadzone w 16 ośrodkach

Program obejmuje badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból. Obejmie również badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp.

W ramach programu planowane jest również komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

- Badanie jest bezbolesne. Obraz stóp jest zapisywany, przetwarzany i przesyłany do komputera. Z uzyskanych informacji możemy się dowiedzieć, o obecności wad stóp, a także o wszelkich nieprawidłowościach w obciążeniu czy też kształtowaniu się stopy - wyjaśnia Anna Walas, fizjoterapeuta Poradni Rehabilitacyjnej w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty", które przeprowadza takie badania.

Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Wystarczy zgłosić się do jednego szesnastu ośrodków w Polsce, które realizują program. Ich lista dostępna jest na stronie NFZ.

Program ma zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do diagnostyki nieprawidłowości w budowie stóp i ewentualnego dalszego postępowania terapeutycznego prowadzonego przez fizjoterapeutę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze