Mutacja Delta w Polsce. Potwierdzono 90 przypadków zakażenia. Rząd planuje zaostrzenie przepisów przy wjeździe do Polski

Autor: KG • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 13:08

Potwierdzono już 90 przypadków zakażenia wariantem delta w Polsce. W związku z tym rząd planuje zaostrzenie przepisów. Decyzje w tym zakresie mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu

Rząd planuje zaostrzenie przepisów dla podróżujących z Wielkiej Brytanii/ Fot. Shutterstock
  • W Polsce wykryliśmy dotąd 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Pierwszy przypadek potwierdzono półtora miesiąca temu
  • Zakażenia mutacją Delta są u nas obecnie pod kontrolą, ale rząd nie wyklucza wprowadzenia większych obostrzeń przy podróżowaniu z Wielkiej Brytanii do Polski
  • Zmiany dotyczące podróżujących z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną ogłoszone w najbliższych dniach

- W Polsce nie ma tak upowszechnionej transmisji wariantu Delta, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, więc nie możemy przekładać sytuacji Wielkiej Brytanii na sytuację w Polsce. W tej chwili w Polsce mamy 90 potwierdzonych przypadków zakażeń mutacją Delta - mówił we wtorek (22 czerwca) w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

90 przypadków mutacji Delta w 45 dni

Przypomniał, że pierwszy przypadek mutacji Delta potwierdzono w Polsce półtora miesiąca temu. W jego opinii, 90 przypadków w ciągu ok. 45 dni to nie jest znacząca transmisja mutacji, dlatego na tę chwilę nie powinniśmy się porównywać do Wielkiej Brytanii czy Niemiec, gdzie transmisja jest szersza.

- 90 przypadków to nie jest mało, ale na szczęście te wszystkie przypadki dość szybko wyłapujemy. Najczęściej są to ogniska, które są tworzone przez osoby ze sobą współpracujące - stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

Podał, że mieliśmy ognisko obywateli obcego państwa, którzy przyjechali do Polski i u których stwierdzono wariant indyjski, czyli wariant Delta. Dzięki temu, że można było łatwo zidentyfikować i izolować te osoby –‘’mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć’’.

Będą dodatkowe przepisy dotyczące przylotów z Wielkiej Brytanii 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że jeżeli po przyjeździe do Polski spoza strefy Schengen, w granicach Unii Europejskiej nie wykonamy testu na koronawirusa z wynikiem negatywnym - obowiązuje nas kwarantanna.

- Najprawdopodobniej wejdzie jeszcze dodatkowe rozwiązanie co do kwarantanny w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii. Nie wykluczamy, że będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku. Myślę, że w  najbliższych dniach zostanie to podane do publicznej wiadomości. Na pewno chcemy wprowadzić szersze obostrzeniach niż przy podróżach z pozostałych kierunków - przyznał Andrusiewicz.

Dodał, że dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli polskich - wskazał, że ta mobilność cały czas rośnie i będzie rosła z racji na wakacje.

- Ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje, dlatego stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych - podsumował rzecznik prasowy MZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum