Mutacja Delta i Delta Plus. Waldemar Kraska podał, ilu jest zakażonych w Polsce

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 09:24

- Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni to nie decydujmy się na wyjazdy zagraniczne - zaapelował Waldemar Kraska. Wiceminister przestrzegł przed zaraźliwą mutacją Delta i Delta Plus. Oba warianty są w Polsce.

Według wiceministra Kraski tylko zaszczepieni powinni decydować się na wyjazd. Fot. Shutterstock
  • Gościem "Sygnałów Dnia" Programu I był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Wiceminister poinformował, że w Polsce jest już potwierdzonych 106 przypadków zakażeń Deltą i 12 Deltą Plus
  • Kraska przypomniał, że na zagraniczne wakacje powinni zdecydować się wyłącznie zaszczepieni

W piątek, 2 lipca, gościem programu "Sygnały Dnia" był Waldemar Kraska. Wiceminister mówił przede wszystkim o szczepieniach.

Spadek zainteresowania szczepieniami

Jak zauważył, spadek zainteresowania szczepieniami przekłada się także na mniejszą liczbę wykonywanych każdego dnia szczepień. Stwierdził, że malejąca tendencja do szczepień jest bardzo niepokojąca, ponieważ przy jej utrzymaniu, czwarta fala jesienią stanie się faktem. 

- Te wakacje są wyjątkowe. Jeżeli chcemy wrócić z wakacji nie tylko wypoczęci, ale z poczuciem bezpieczeństwa, że jesień będzie spokojna, to musimy jeszcze bardziej się zmobilizować, aby się zaszczepić - dodał Kraska.

Wiceminister przekazał, że w Polsce jest już 106 przypadków zakażenia mutacją Delta, ale także 12 osób zakaziło się wariantem Deltą Plus, co oznacza, że w najbliższych tygodniach to właśnie te mutacje będą zagrażały zdrowiu oraz życiu. Powołując się na badania przekazane przez EMA, Kraska zapewnił, że m.in. szczepionka Pfizer i AstraZeneca mają wysoką skuteczność w walce z najnowszymi mutacjami.

Jak zachęcić do szczepień?

Kraska zaapelował do rodziców dzieci i młodzieży, aby nie zwlekali z posyłaniem pociech na szczepienia. Według danych podanych przez wiceministra, w Polsce odsetek zaszczepionych dzieci w przedziale wiekowym 12-17 lat wynosi dopiero pół miliona osób.

- Preparaty są bezpieczne i są na bieżąco monitorowane. Wiemy o nich już wszystko. Niepokoi mnie to, że w przestrzeni medialnej pojawiają się fake newsy, które sieją zamęt. Ciągle musimy przekonywać i pokazywać przykłady, że szczepienie daje nam gwarancję, że nie zachorujemy i będziemy mogli normalnie żyć - mówił.

Coraz więcej osób decyduje się za to na wyjazdy zagraniczne, szczególnie do krajów europejskich. W związku z przekraczaniem granic, wiceminister zdrowia ma apel do wszystkich podróżnych:

- Jeśli decydujemy się na wyjazd zagraniczny to podstawowa zasada: musimy być zaszczepieni. Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni to nie decydujmy się na takie wyjazdy. Pandemia jest dynamiczna i  musimy liczyć się z tym, że nawet dla osób zaszczepionych pewne kraje mogą wprowadzać dodatkowe restrykcje, o czym powinniśmy cały czas pamiętać - podkreślił Kraska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum