Mularczyk: wciąż zbyt mała pomoc dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 11:58

Pomoc dla osób niepełnosprawnych powiększyła się, ale to cały czas jest mało - ocenił w piątek (20 kwietnia) poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jego zdaniem, osoby niepełnosprawne wymagają wielkiego wsparcia, które musi być interdyscyplinarne i kompleksowe.

Mularczyk: wciąż zbyt mała pomoc dla osób niepełnosprawnych
Fot. archiwum

W środę w Sejmie rozpoczął się protest Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodzice domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

- Czekamy w Sejmie na premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, gdyż to są osoby decyzyjne, które będą mogły spełnić nasze postulaty - mówiła w czwartek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Podkreśliła, że dopóki nie dojdzie do spotkania z premierem i prezesem PiS, protestujący nie opuszczą gmachu parlamentu.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który spotkał się w czwartek w Sejmie z rodzicami osób niepełnosprawnych, przekonywał w piątek w Radiowej Jedynce, że podejście do osób niepełnosprawnych oraz osób, które się nimi opiekują, jest "miarą naszego człowieczeństwa" i "testem dla naszego państwa i naszego społeczeństwa".

- My, jako nasz rząd, dużo robimy i wspieramy rodziny, wspieramy rodziny z dziećmi i też ta pomoc również dla osób niepełnosprawnych się powiększyła, ponieważ podwyższono świadczenia pielęgnacyjne, świadczenia socjalne, ale to cały czas jest mało - stwierdził.

- Musimy pamiętać, że osoby niepełnosprawne wymagają bardzo wielkiego wsparcia i to musi być wsparcie interdyscyplinarne i kompleksowe; ono wiąże się z jakością opieki zdrowotnej, rehabilitacji, edukacji, diagnostyki - to jest cały kompleks różnego rodzaju zadań dla państwa, ale też dla nas wszystkich, dla społeczeństwa, żeby osoby niepełnosprawne nie tylko miały dobre warunki leczenia, funkcjonowania, diagnostyki, ale także pracy, edukacji - argumentował.

- Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o sto, dwieście, czy trzysta złotych, ale o cały system funkcjonowania naszego państwa - podkreślił. Jego zdaniem, "jest to niekończąca się praca, która spoczywa na całym aparacie państwa".

Jak mówił, "głęboko wierzy w to, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego i minister Elżbieta Rafalska robią wszystko, żeby to wsparcie było jak najlepsze i by szło w dobrym kierunku". - Jest decyzja o utworzeniu dużego kompleksowego programu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i dla ich rodzin. To jest konieczne i to jest praca, w którą musimy się wszyscy włączyć, bo dotyczy naszych przyjaciół, bliskich, często naszych rodzin - zaznaczył polityk PiS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum