Mucha: Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje 5 mld zł na walkę z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 16:01

Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje 5 mld zł na walkę z rakiem w najbliższych latach - mówił w niedzielę (16 lutego) wiceszef KPRP Paweł Mucha. Przedstawiciele opozycji zarzucali rządzącym, że 2 mld zł mogło w tym roku trafić m.in. na wsparcie pacjentów onkologicznych, ale ma zostać przekazane TVP i PR.

Fot. archiwum

Sejm opowiedział się w miniony czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Wcześniej lider PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska apelowali do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, aby nie odrzucać uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi. Teraz nowela czeka na decyzję prezydenta.

Prezydencki minister Paweł Mucha był pytany w niedzielę w Polsat News, jak prezydent odniesie się do oczekiwania opozycji zawetowania przez niego nowelizacji ustawy o telewizji i radiofonii.

Mucha przekonywał, że "jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia to w ciągu ostatnich pięciu lat mamy przyrost rzędu ponad 30 mld zł". - Z inicjatywy prezydenta RP przyjęta została Narodowa Strategia Onkologiczna, pierwszy narodowy cancer plan, który jest zgodny ze standardami amerykańskimi, najwyższymi; to są realne pieniądze 5 mld zł, które ma być wydatkowane w najbliższym czasie; (Ponadto) ponad 100 mld zł w budżecie na służbę zdrowia - powiedział Mucha.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przywołał też tegoroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat raka, w którym znalazło się odniesienie do zainicjowanych przez prezydenta Dudę rozwiązań prawnych zabraniających korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 r.ż.

W raporcie WHO z 2020 r., wskazano, że "istnieją przekonujące dowody na to, że narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, w tym nadmierna ekspozycja na słońce lub każde sztuczne opalanie, zwiększa ryzyko wystąpienia w ciągu życia czerniaka". Wskazano w nim, że w Stanach Zjednoczonych od 2012 r. 21 stanów uchwaliło przepisy zakazujące opalania się w pomieszczeniach osobom poniżej 18 roku życia. Przed wprowadzeniem takich przepisów 25 proc. uczennic liceum przyznało, że w poprzednim roku korzystało z solariów.

"W 2016 r. Eksperci z University of Texas MD Anderson Cancer Center nawiązali współpracę z interesariuszami w Polsce, w tym prezydentem Andrzejem Dudą. Wspólny przegląd danych z polskiego rejestru raka (2005-2015) wykazał prawie dwukrotne zwiększenie zachorowań na czerniaka u kobiet poniżej 45 roku życia. Po dialogu na temat negatywnych skutków opalania w solariach, potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z ograniczenia dostępu do takich urządzeń i amerykańskich doświadczeń legislacyjnych, w 2017 r. Polska wprowadziła przepisy krajowe zabraniające opalania w pomieszczeniach osobom poniżej 18. roku życia" - czytamy w raporcie.

Przemysław Czarnek (PiS) przekonywał w Polsat News, że "w samym tylko województwie lubelskim na procedury i terapie onkologiczne na przestrzeni ostatnich pięciu lat, w stosunku do 2015 r. w 2019 r. przeznaczono prawie 40 proc. więcej środków; z poziomu 270 mln zł do prawie 390 mln zł".

Temat sytuacji szpitali i środków przekazywanych na onkologię pojawił się również w późniejszym programie "Kawa na ławę" w TVN24, w którym również uczestniczył Paweł Mucha.

Bartosz Arłukowicz, b. minister zdrowia w rządzie PO-PSL, obecnie europoseł i szef sztabu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zwrócił uwagę, że w sobotę odwiedziła ona szpital w Ustrzykach Dolnych, gdzie - jak mówił Arłukowicz - rozmawiała ze zwalnianymi pielęgniarkami tego szpitala. - Tak naprawdę zestawienie tego kolorowego festiwalu konfetti i światełek z tym smutkiem tego szpitala w Ustrzykach Dolnych pokazuje to, że państwo skapitulowało. Wy skapitulowaliście, zostało wam tylko konfetti, tylko światełka i te pseudo patriotyczne pokrzykiwania - mówił polityk nawiązując do sobotniej konwencji wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Arłukowicz stwierdził, że w Polsce na leki do chemioterapii wydaje się 750 mln zł dla wszystkich chorych na rakach. - A wy trzy razy więcej przekazujecie na propagandę telewizyjną dla TVP - powiedział Arłukowicz.

- 100 mld zł jest wydatkowanych na służbę zdrowia w tym budżecie - podkreślił Mucha.

Krzysztof Hetman (PSL) stwierdził, że gdyby prezydent Duda był rzeczywiście zainteresowany tym, co się dzieje wokół onkologii, to spotkałby się na przykład szefem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który - jak mówił - był pomysłodawcą projektu europejskiej strategii onkologicznej.

Na realizację strategii onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln zł rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum