Morfologia krwi na liście obowiązkowych badań medycyny pracy? MZ: trwają analizy

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 16:34

Hematolodzy wystosowali do ministra zdrowia pismo ws. wpisania morfologii krwi na listę obowiązkowych badań medycyny pracy. Argumentują, że umożliwiłoby to szybsze wykrywanie poważnych chorób.

Morfologia krwi na liście obowiązkowych badań medycyny pracy? MZ: trwają analizy
Jak zapewnia MZ, ta kwestia podlega obecnie analizom Fot. Archiwum

Jak zauważa prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii, która popiera apel, koszt tego badania jest niewielki, a jednocześnie morfologia krwi ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu różnych chorób, począwszy od łagodnych niedokrwistości, a skończywszy na poważnych rozpoznaniach takich jak ostra białaczka - informuje rmf24.pl

Postulat poparł także m.in. były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii profesor Wiesław Jędrzejczak oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Specjaliści przypominają, że morfologia znajdowała się już w puli badań medycyny pracy.

Jest szansa, że znowu tak będzie. Jak wskazuje w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski, resort myśli nie tylko o morfologii, ale także np. o badaniu poziomu cholesterolu. Na razie trwają analizy.

Minister zaznacza, że wielu Polaków trafia do lekarza medycyny pracy, ale często jest to tylko rozmowa z pacjentem. Tymczasem można byłoby przy okazji wykryć wcześniej chorobę, co byłoby z korzyścią i dla pracodawcy i dla pracownika.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum