Morawiecki: w ciągu 5-10 lat zastopujemy smog

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2018 13:33

Program "Czyste Powietrze" pochłonie 130 mld zł. Z problemem smogu chcemy sobie poradzić w ciągu 5-10 lat - zadeklarował w czwartek (7 czerwca) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki: W ciągu 5-10 lat chcemy mieć w Polsce czystsze powietrze. Fot. PTWP

Morawiecki podkreślił, że program ma za zadanie "zastopować smog" i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze.

Premier poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz na ulgi - dodał.

- Ten program pochłonie ok. 130 mld zł - zaznaczył szef rządu.

W czwartek w KPRM odbyła się konferencja prezentująca realizację programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

Premier podkreślił, że w tym programie samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem. - Zakończyliśmy konsultacje projektu wspierające termomodernizację budynków jednorodzinnych- powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że w konsultacjach brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi. Zaznaczył, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Zadeklarował, że jeśli "notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej (ws. programu "Czyste Powietrze" - PAP) przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w tym obszarze".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum