Morawiecki: uruchomimy kolejne centra opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży

Autor: PAP, DK/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 16:37

W Polsce działa już ok. 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra działały w każdym powiecie.

Morawiecki: uruchomimy kolejne centra opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że centrów opieki środowiskowej dla dzieci jest już ok. 200. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Morawiecki w poniedziałek (22 lutego) przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Premier poinformował, że w całym kraju takich centrów jest już ok. 200. Docelowo centra mają działać w każdym powiecie, planowane jest więc powstanie jeszcze ponad 100 takich placówek.

- One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży - ocenił premier.

- Cieszę się, że ta obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków właśnie na terapię, pracę środowiskową, na zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ale nie zatrzymujemy się na tym, dlatego że zdajemy sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii i - mam nadzieję - za niedługi czas w okresie pocovidowym dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - powiedział premier.

Jak przypomniała w mediach społecznościowych Kancelaria Premiera, nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (wprowadzony 14 sierpnia 2019 r.) składa się z trzech poziomów referencyjnych, a zasadnicze elementy reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to:

  • do lekarzy będą kierowane wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy lub terapii farmakologicznej
  • min. 15% świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku pacjenta
  • możliwość korzystania ze świadczeń bez skierowania
  • nowe zawody specjalistów

Ponadto dodatkowych 220 mln zł zostanie wydanych na przeciwdziałanie negatywnym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skutkom epidemii SARS-CoV-2. A dokładnie zostanie przeznaczonych na: poprawę infrastruktury (120 mln zł), uruchomienie całodobowej infolinii (20 mln zł), profilaktykę uzależnień cyfrowych (20 mln zł)oraz podniesienie wyceny świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży (60 mln zł).

Kancelaria Premiera poinformowała też, że liczba lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży wykonujących zawód wzrosła o 91 od 2015 roku (z 374 do 465). Nastąpił też ponad dwukrotny wzrost nakładów na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży (ze 170,6 mln zł do 349,8 mln zł)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum