Morawiecki: pieniądze z eliminacji foliowych torebek przeznaczymy na walkę ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2017 14:27

Pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na poprawę jakości powietrza - mówił w poniedziałek (18 września) podczas konferencji "Jak rozwiązać problem smogu" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: pieniądze z eliminacji foliowych torebek przeznaczymy na walkę ze smogiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na (...) dopłaty dla ludzi, których nie stać na wymianę kotła i paliwo dobrej jakości. Żeby zmniejszyć ubóstwo energetyczne, "oznaczymy" te pieniądze w budżecie. W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza - zapowiedział Morawiecki.

Dodał, że problem smogu traktuje bardzo poważnie, ponieważ co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób umiera co roku przedwcześnie z tego powodu.

- Patrzymy na tę sprawę jako na fundamentalnie ważny temat od strony społecznej, gospodarczej i politycznej. Dla mnie najważniejszy jest wymiar społeczny, wymiar zdrowia, człowieka. Gospodarczy również - dodał. 

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

Rozwiązania takie przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy, oprócz wdrożenia europejskiej dyrektywy mającej na celu ograniczenie stosowania plastikowych toreb, uszczelnić mają także krajowy system gospodarowania odpadami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze