Morawiecki o wpływach do NFZ: nowa składka liniowa

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia15 maja 2021 11:51

Oprzemy się na nowych źródłach finansowania NFZ, aby poprawiać jakość służby zdrowia - zapowiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o wpływach do NFZ: nowa składka liniowa
Morawiecki o "Polskim Ładzie" w ochronie zdrowia. Fot. PTWP/screen
  • Morawiecki: - W wielu obszarach służby zdrowia będziemy poprawiali to, co się da
  • Premier zapowiedział dodatkowe finansowanie NFZ z nowej składki, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku
  • Morawiecki: - W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy osiągnąć pułap 6 proc. wydatków PKB na zdrowie, a więc przed czasem, który zakładaliśmy

- Znosimy limity do specjalistów; po to, żeby kolejki skrócić. To będzie jeden z podstawowych naszych celów - powiedział szef rządu w sobotę (15 maja) podczas prezentacji "Polskiego Ładu" w części dotyczącej ochrony zdrowia. Ten plan społeczno-gospodarczy PiS był prezentowany podczas konwencji tej partii.

Morawiecki: będziemy poprawiali służbę zdrowia

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, będzie wdrażany system mierzenia jakości w służbie zdrowia.

- Chcemy, aby jak najlepiej zmotywowani pracownicy służby zdrowia służyli wszystkim Polakom, bo najważniejszy jest pacjent i jego bliscy - mówił premier.

- Po trzecie wiążemy duże nadzieje z dalszą elektronizacją - zaznaczył. Będzie to jednocześnie system mierzenia jakości, mierzenia jakości w służbie zdrowia - dodał szef rządu.

Według premiera, jest to "tak ważne, bo najważniejszy jest przecież pacjent i jego bliscy". - I to oni muszą wiedzieć, że służba zdrowia państwa polskiego robi wszystko, żeby ich ratować, ratować ich życie, ratować ich zdrowie - podkreślił Morawiecki.

- W wielu obszarach służby zdrowia będziemy poprawiali to, co się da - zapewnił.

- Oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia - zapowiedział szef rządu.

Czyta też: "Polski Ład" przywrócił spór o składkę zdrowotną

W ciągu sześciu lat dojdziemy do poziomu 7 proc. z PKB na zdrowie

- Będziemy prowadzili taką politykę, żeby jak najlepiej zmotywowani lekarze, pielęgniarki, ale też salowe, noszowi, ratownicy medyczni, diagności. laboranci - wszyscy pracownicy służby zdrowia - służyli jak najlepiej swoja wiedzą, swoim doświadczeniem, swoim sercem, służyli nam, wszystkim Polakom - oświadczył Mateusz Morawiecki.

- Służba zdrowia - tutaj w starciu z COVID-19 służba zdrowia właściwie wszystkich państw świata miała potężne problemy - okazała się wielką piętą achillesową, wielkim problemem. My potrafiliśmy przeznaczyć z górą 40 mld więcej - ponad 100 mld zł i blisko 40 proc. wzrost w ciągu pięciu lat środków na służbę zdrowia - powiedział premier.

Według premiera, to "bezprecedensowy wzrost, również w proporcji do PKB do poziomu 5,3 w tym roku; to bardzo mocny impuls wzrostu.

- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie, na zdrowie Polaków, do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc., a więc przed czasem, wcześniej, niż ten, który zakładaliśmy - dodał szef rządu. Dodał, że dzięki temu rząd chce sfinansować fundusz modernizacji szpitali, wysokospecjalistyczne przychodnie, szpitale powiatowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum