PAP/Rynek Zdrowia | 29-02-2020 11:24

Morawiecki o spotkaniu państw V4: będziemy wypracowywać rozwiązania ws. koronawirusa

W środę w Pradze z inicjatywy Polski odbędzie się spotkanie państw V4 poświęcone obecnej sytuacji w Europie. - Chcemy wypracować rozwiązania i zacieśnić współpracę w najbardziej palącej kwestii, koronawirusa - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki Fot. Archiwum

W swoim wpisie na Twitterze szef polskiego rządu podkreślił, że "Grupa Wyszehradzka to realny wymiar partnerstwa".

W piątkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2,857 tys. osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia - 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.