Rynk Zdrowia | 28-04-2021 10:22

Morawiecki o planie odmrażania gospodarki: od 4 maja galerie handlowe, od 15 maja ogródki

- Chcemy, żeby gospodarka wracała na tory normalności - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, podając plan odmrażania poszczególnych branż w maju.

Mateusz Morawiecki podał plan odmrażania gospodarki w maju. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że czas, by gospodarka wróciła na swoje normalne tory
  • Plan odmrażania uzależniony jest jednak od kilku kryteriów i rząd zastrzega sobie ''pewną elastyczność reagowania''
  • Szef rządu zaprezentował plan luzowania obostrzeń w maju - najbardziej oczekiwanymi były powrót do szkół oraz otwarcie hoteli i gastronomii

- Pamiętajmy, że cały czas w szpitalach przebywa i na Covid-19 choruje około 25 tysięcy osób. Ponad 3000 osób cały czas walczy o życie na łóżkach respiratorowych. To jest cały czas bardzo groźna choroba i dlatego bardzo wiele danych, które do nas spływa analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zakażenia to jedno, ale te największe tragedie, które dotykają ludzi rodziny to zgony naszych bliskich - powiedział premier Morawiecki na otwarcie konferencji prasowej w środę (28 kwietnia).

Dodał, że od tego jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach uzależniamy dalszy harmonogram działań.

- Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Dzisiaj z panem ministrem Niedzielskim zaprezentujemy plan odmrażania gospodarki, uzależniony od pewnych konkretnych kryteriów - wskazał Morawiecki, dodając, że ‘’musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń’’.

- Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny i zwłaszcza te najbardziej poturbowane sektory gospodarcze, żeby mógł z powrotem oddychać pełną piersią - zapewniał szef rządu.

Plan luzowania obostrzeń w maju

Morawiecki poinformował, że od 1 maja ''umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale i w obiektach zamkniętych sportowych i na basenach''. Od 1 maja również otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne w całym kraju.

Od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Otwarte zostaną galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym 1 os./15 m kw. Kult religijny jest możliwy przy 1 os./15 m kw. w świątyniach - z rekomendacją odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu. 

Od 8 maja działalność wznowią hotele z obłożeniem 50 proc., ale strefy wellness i SPA pozostaną zamknięte.

Od 15 maja - bez maseczek na zewnątrz oraz otwarta gastronomia zewnętrzna (ogródki), a także możliwe wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób. Otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu - maks. 50 proc. obłożenia. 

Uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich powrócą do nauki w trybie hybrydowym. 

Kiedy przestaniemy nosić maseczki na świeżym powietrzu?

- Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, o ile będzie zapewniony dystans - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podał rząd, noszenie maseczek na świeżym powietrzu - zniesienie obowiązku od 15 maja:
- Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 - możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
- Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Od 29 maja gastronomia wewnętrzna w obłożeniu 50 proc. - dystans między stolikami, limit osób. Imprezy okolicznościowe wewnątrz (m.in. wesela i komunie) do 50 osób. Kultura - kina i teatry - obłożenie do 50 proc.
Sport - otwarte kryte obiekty sportowe i basen oraz siłownie, kluby fitness, solaria - obłożenie 50 proc. (z widownią), 1 os./15 m kw., reżim sanitarny. Edukacja - szkoły podstawowe i ponadpodstawowe stacjonarnie.