Morawiecki o grozie Covid-19: chcemy uniknąć decyzji o nieleczeniu pacjentów powyżej pewnego wieku

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 13:14

Rząd zakłada najgorsze scenariusze i kolejne fale pandemii koronawirusa - powiedział w środę (21 października) premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o grozie Covid-19: chcemy uniknąć decyzji o nieleczeniu pacjentów powyżej pewnego wieku
Premier Morawiecki: Rząd zakłada najgorsze scenariusze i kolejne fale pandemii koronawirusa. Fot. Krystian Maj/KPRM/TT

Morawiecki występuje w Sejmie obradującym nad projektem nowelizacji przepisów związanych ze zwalczaniem epidemii.

"Zakładamy najgorsze scenariusze. Może być druga, może być trzecia, mogą być kolejne fale. Dlatego będziemy tworzyć taki system szpitalnej dostępności łóżek dla (chorych na) Covid-19, żeby nie spotkało nas to, co spotkało Europę Zachodnią" - powiedział premier. Dodał, że chodzi o uniknięcie decyzji o nieleczeniu pacjentów powyżej pewnego wieku.

Powiedział też, że do dyspozycji pozostaje 45 proc. respiratorów.

Przypomnijmy, że w Europie Zachodniej, podczas wiosennego szczytu epidemii Covid-19 lekarskie towarzystwa naukowe stawały przed koniecznością tworzenia dramatycznych zaleceń dla lekarzy w sytuacji braku wolnych respiratorów.

Zalecenia dotyczące postępowania z chorymi na COVD-19 w przypadku dokonywania selekcji ciężkości przypadków zostały opublikowane m.in. przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej. "Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii" - podawał dokument z marca, do którego miał dostęp dziennik El Mundo.

Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarskie (BMA) wydało 2 kwietnia zalecenia etyczne dla osób pracujących na pierwszej linii walki z koronawirusem. Organizacja podkreśliła, że w tych "bezprecedensowych czasach" konieczna jest pilna debata publiczna na ten temat i ostrzegła, że pomimo "heroicznych wysiłków", mających na celu zwiększenie możliwości NHS, publiczna służba zdrowia może nie dać rady pomóc wszystkim. Jak wyjaśniało BMA, kiedy zasoby są zbyt skąpe (czytaj: brakuje respiratorów - red.) i trzeba dokonać wyboru kogo leczyć, lekarze powinni wziąć pod uwagę nasilenie ostrej choroby, istnienie i nasilenie chorób współtowarzyszących, słabość ogólną lub - jeśli ma to znaczenie kliniczne - wiek.

Prof. Tomasz Pasierski, kierownik Zakładu Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił nam w kwietniu, że sytuacja w jakiej mogą znaleźć się lekarze w przypadku niedostatku respiratorów jest bardzo podobna do tej, która zapoczątkowała w latach 60. minionego wieku powstanie bioetyki. To dowodzi z jak trudnym moralnie i prawnie problem muszą się zmierzyć.

Czytaj też (tekst archiwalny z kwietnia 2020 r.): Odpowiedzialność lekarzy w czasach COVID-19: są trudne pytania, nie ma jasnych odpowiedzi

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum