Morawiecki: nasza strategia działa, przedłużamy restrykcje o kolejne tygodnie walki z COVID-19

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2020 13:44

- Nasze dotychczas przyjęte rozwiązania się sprawdzają i dlatego jesteśmy w innym położeniu niż np. Włosi. Analizy to potwierdzają, że ta strategia działa, a bez niej liczba zakażonych w kraju dochodziła by 40 tys., a nie 5 tys. - mówił na konferencji 9 kwietnia  premier Mateusz Mazowiecki i zapowiedział utrzymanie przyjętych obostrzeń na kolejne tygodnie.

Mateusz Morawiecki na briefingu dot. koronawirusa (9 kwietnia); FOT. Facebook/PTWP

- Jestem przekonany, że przedłużenie tych restrykcji pozwoli nam szybciej wracać do normalnej rzeczywistości - mówił premier.

Jak dodał, przyrosty liczby zachorowań będą na pewno większe niż obecne i dlatego rząd chce kontynuować przyjętą strategię ochrony zdrowia. - Przedłużamy do 19 kwietnia  obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin czy zakładów fryzjerskich. Także obostrzenia dotyczące limitu liczby klientów w sklepach.

Do 26 kwietnia przedłużone zostaje zamknięcie szkół, zamknięcie granic oraz obowiązkowa kwarantanna. -  To są te działania, które się sprawdziły i widzimy, że są kopiowane w innych krajach. Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych zostają przedłużone do odwołania - zaznaczał Morawiecki. 

Premier zwrócił uwagę, że nie są to ostatnie tygodnie takiego postępowania. - Być może te daty, które podałem, będą ponownie przekładane. Po świętach, po konsultacjach z ekspertami, będziemy chcieli przedstawić pewien plan powrotu do rzeczywistości gospodarczej - zaznaczył. 

Premier zaapelował, aby w czasie świąt Polacy pozostali w domu. - To jest ważne, bo gdyby stało się inaczej, moglibyśmy doprowadzić do znacznego wzrostu liczby zachorowań - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum