DK/Rynek Zdrowia | 04-03-2021 19:53

Morawiecki: chylę czoła przede wszystkim przed służbami medycznymi

Dziś mija dokładnie 365 dni od chwili, gdy w Polsce pojawił się koronawirus. Nie jest to z pewnością rocznica, którą ktokolwiek chciałby świętować, ale data ta sprzyja chwili refleksji i podsumowań - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Morawiecki przypomniał, że "rok temu rozpoczęliśmy wspólnie walkę o to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość".

- Tysiące osób, pomimo heroizmu i poświęcenia innych, odeszło od nas. Pożegnaliśmy przez ten rok wielu wspaniałych ludzi. Oni na zawsze pozostaną w naszych sercach - wspominał.

Premier podziękował przede wszystkim służbom medycznym i wszystkimi, którzy na co dzień ratują życie Polaków na pierwszej linii frontu. Także pracownikom administracji rządowej, przedsiębiorcom i pracownikom.

- Dziękuję również ludziom dobrego serca i wolontariuszom, za Wasz bezinteresowny trud i troskę. Chciałbym też powiedzieć “przepraszam” za błędy i niedociągnięcia, które popełniliśmy - napisał premier

- Absolutnie nikt nie spodziewał się tego, co nadeszło. Wielu rzeczy nowoczesne społeczeństwa i kraje muszą uczyć się na nowo. Być może za bardzo zaufaliśmy naszej technologii i zwyciężyła w nas pewność, że wszystko co złe - wojny, epidemie i kryzysy, dzięki demokracji i rozwojowi nauki oraz techniki, to już archaizmy minionych wieków - dodał.

Jak ocenił, pandemia koronawirusa zerwała nie tylko łańcuchy dostaw, o których tak często wspomina się w kontekście gospodarki, ale dała nam bolesną lekcję pokory. Zrewidowała hierarchię naszych potrzeb i kazała zadać pytania o kluczowe wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu osobistym, ale i społecznym/publicznym.

Morawiecki zaapelował też do społeczeństwa o "cierpliwość". " Jest często gorzka, ale wydaje słodkie owoce. Wiele już poświęciliśmy, ale aby ta ofiara miała sens, musimy jako społeczeństwo twardo iść naprzód i z optymizmem patrzeć w przyszłość." - podsumował.