×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Morawiecki: chcemy, żeby leki były coraz tańsze i częściej polonizowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 grudnia 2017 16:14

Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową; w Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić; chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowane - mówił w środę (27 grudnia) premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: chcemy, żeby leki były coraz tańsze i częściej polonizowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiadał wcześniej, że podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim ogłoszą program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.

- Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz z premierem Gowinem - mówił premier Morawiecki.

Jak dodał Instytut Biotechnologii Medycznej, który ma powstać, ma "szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Morawiecki tłumaczył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.

- Oczywiście ten pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków.

Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane. Poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki w ramach tworzonego Instytutu - podkreślił premier.

Premier dodał, że nowopowstała instytucja ma służyć także do pozyskiwania naukowców z całego świata oraz do tego, aby "nasi wybitni naukowcy, inżynierowie, informatycy, genetycy, biogenetycy mogli zostać w Polsce i razem z lekarzami mogli rozwijać jak najbardziej nowoczesne technologie medyczne, które przełożą się na zdrowie".

Podkreślił też, że służba zdrowia będzie coraz bardziej nowoczesna, będzie "kołem zamachowym gospodarki", dzięki czemu - jak zaznaczył - "będziemy produkować nowoczesne leki, które będą w najlepszy możliwy sposób leczyć naszych drogich obywateli".

"To milowy krok na drodze do budowy nowoczesnego polskiego przemysłu medycznego i poprawy działania polskiej służby zdrowia" - dodał.

Gowin podziękował w swoim wystąpieniu premierowi za to, że za jego sprawą "jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne".

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze