Morawiecki: chcemy, żeby leki były coraz tańsze i częściej polonizowane
Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową; w Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić; chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowane - mówił w środę (27 grudnia) premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiadał wcześniej, że podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim ogłoszą program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.
- Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz z premierem Gowinem - mówił premier Morawiecki.
Jak dodał Instytut Biotechnologii Medycznej, który ma powstać, ma "szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".
Morawiecki tłumaczył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.
- Oczywiście ten pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków.
Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane. Poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki w ramach tworzonego Instytutu - podkreślił premier.
Premier dodał, że nowopowstała instytucja ma służyć także do pozyskiwania naukowców z całego świata oraz do tego, aby "nasi wybitni naukowcy, inżynierowie, informatycy, genetycy, biogenetycy mogli zostać w Polsce i razem z lekarzami mogli rozwijać jak najbardziej nowoczesne technologie medyczne, które przełożą się na zdrowie".
Podkreślił też, że służba zdrowia będzie coraz bardziej nowoczesna, będzie "kołem zamachowym gospodarki", dzięki czemu - jak zaznaczył - "będziemy produkować nowoczesne leki, które będą w najlepszy możliwy sposób leczyć naszych drogich obywateli".
"To milowy krok na drodze do budowy nowoczesnego polskiego przemysłu medycznego i poprawy działania polskiej służby zdrowia" - dodał.
Gowin podziękował w swoim wystąpieniu premierowi za to, że za jego sprawą "jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)