Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 11:18

Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami tak, żeby całe społeczeństwo było zintegrowane - mówił w poniedziałek (23 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki na konferencji inaugurującej program Dostępność plus.

Premier zaznaczył, że rząd poprzez różnego rodzaju fundusze będzie poprawiał "los osób niepełnosprawnych". Fot. PTWP

Szef rządu bierze w poniedziałek udział w konferencji inaugurującej program "Dostępność Plus 2018-2025" w Centrum Nauki Kopernik.

- Jako część tego programu rozważamy wprowadzanie nowej funkcji - asystenta osoby niepełnosprawnej - zapowiedział premier Morawiecki. - Asystent osoby niepełnosprawnej będzie osobą, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach dopomagać, być dostępnym - dodał.

Morawiecki podkreślał, że taki asystent ma "zwiększyć przestrzeń wolności dla osób niepełnosprawnych".

Przyznał zarazem, przywołując trwający w Sejmie protest rodziców dorosłych niepełnosprawnych, że rząd zdaje sobie sprawę "jak wiele potrzeb jest jeszcze niezaspokojonych w przypadku osób niepełnosprawnych".

- Są to lata zaniedbań, których nie da się szybko nadrobić - powiedział. Zwracał zarazem uwagę, że obecny rząd w ciągu roku podniósł m.in. rentę socjalną o ponad 100 zł, czyli znacznie więcej niż poprzedni rząd.

Szef rządu na konferencji inaugurującej program Dostępność plus podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, gdzie nie ma jednolitych standardów planowania przestrzeni publicznej w taki sposób, aby elementy infrastruktury publicznej służyły całemu społeczeństwu.

- I to jest nasze zobowiązanie, żeby w tych różnych, przeróżnych grupach nasi rodacy, nasi obywatele, nasze siostry, nasi bracia byli nie tylko zauważeni, żeby byli po prostu w normalny sposób docenieni, żeby mogli z nami pracować, mogli z nami żyć, mogli z nami odpoczywać, mogli wyjść do tego kina, żeby mogli po prostu normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa - powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że rząd poprzez różnego rodzaju fundusze będzie poprawiał "los osób niepełnosprawnych".

- Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z niepełnosprawnościami, z najróżniejszymi niepełnosprawnościami, tak żeby całe społeczeństwo było zintegrowane, żebyśmy rzeczywiście mogli powiedzieć z pełną świadomością, że polska jest jedna i to jest moje zobowiązanie, to jest zobowiązanie naszego rządu. Na pewno zrobimy wszystko, żeby jak najszerzej prowadzić nasze działania tak, żeby życie osób z niepełnosprawnościami było jak najbardziej godne i jak najbardziej normalne - zapewnił.

W poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja inaugurująca program Dostępność plus z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. 

PAP - Marcin Chomiuk, Katarzyna Fiuk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum