Iwona Bączek/Rynek Zdrowia | 25-03-2021 10:46

Morawiecki: Polska jest teraz w najtrudniejszym momencie od początku pandemii

Polska jest teraz w najtrudniejszym momencie od początku pandemii - mówił w czwartek (25 marca) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter

  • Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek covidowych i respiratorowych - powiedział premier podczas konferencji prasowej w KPRM
  • Premier Morawiecki: Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam wyboru - musimy wprowadzić nowe ograniczenia
  • Premier: - Apeluję do Polaków - Święta Wielkanocne spędźmy w gronie najbliższej rodziny

Na konferencji, w której bierze też udział minister zdrowia Adam Niedzielski, są podawane informacje o kolejnych poważnych obostrzeniach, które pogłębiają lockdown w Polsce.

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, do linii, za którą nie będziemy mogli leczyć chorych, którzy tego wymagają. Ale to nie łóżka i sprzęt nas ograniczają, ale deficyt personelu medycznego, którego z dnia na dzień nie możemy mieć więcej, niż mamy dzisiaj - zaznaczył.

Święta Wielkanocne - w domu

Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam wyboru - musimy wprowadzić nowe ograniczenia, aby nie doprowadzić do sytuacji, jakie obserwowaliśmy kilka miesięcy wcześniej w wielu bogatych krajach - wskazał premier.

Apeluję do Polaków - Święta Wielkanocne spędźmy w gronie najbliższej rodziny - powiedział.

Przypomnijmy. Dzisiaj padły kolejne rekordy zakażeń koronawirusem w Polsce: odnotowano 34 151 nowych przypadków, najwięcej w dotychczasowym przebiegu pandemii. Najwięcej było ich w Śląskiem - 5 430 oraz w Mazowieckiem - 5 104. Z powodu Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 520 kolejnych osób.

Skalę problemu pokazuje też liczba zajętych łóżek covidowych. W czwartek jest ich 27 118 - o 607 więcej niż wczoraj oraz respiratorów. Zajętych jest obecnie 2 640 - o 83 więcej niż wczoraj.