Monitorowanie jakości w ochronie zdrowia. ZWRP: NFZ nie pozyska osób o odpowiednich kompetencjach

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Serwis Samorządowy PAP, Rynek Zdrowia05 lipca 2022 10:20

Związek Województw RP apeluje do ministra zdrowia w sprawie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zdaniem samorządowców nadzorowanie jakości usług nie powinno być przeniesione do zadań NFZ.

Monitorowanie jakości w ochronie zdrowia. ZWRP: NFZ nie pozyska osób o odpowiednich kompetencjach
Samorządy krytycznie odniosły się do pomysłu likwidacji CJM. Fot. AdobeStock
  • Jak poinformował Serwis Samorządowy PAP, Związek Województw RP (ZWRP) zaapelował do ministra zdrowia, aby pozostawić nadzorowanie jakości usług Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
  • Samorządowcy uważają, że przeniesienie tych zadań do NFZ może niekorzystnie wpłynąć na monitorowanie świadczeń
  • Zdaniem autorów apelu, Fundusz nie pozyska pracowników o stosownych i odpowiednich kompetencjach zawodowych do monitorowania jakości
  • Przypomnijmy: zgodnie z planowaną ustawą o jakości do końca 2022 roku ma zniknąć Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, a akredytację i autoryzację szpitali przejmie NFZ

Likwidacja Centrum Monitorowania Jakości. Samorządowcy są przeciw

ZWRP apeluje do ministra zdrowia o zachowanie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i pozostawienie w kompetencjach jednostki nadzorowanie usłuch w ochronie zdrowia.

- Zdaniem samorządowców taka zmiana mogłaby niekorzystnie wpłynąć na monitorowanie jakości świadczeń, ponieważ NFZ nie jest w stanie pozyskać do pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach - wskazuje Serwis Samorządowy PAP.

W stanowisku,  samorządowcy przekonują, że współpraca z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oznacza lepsze efekty leczenia oraz zmniejszenie liczby powikłań.

ZWRP jest przeciwny przeniesieniu zadań monitorowania jakości świadczeń do NFZ, ponieważ - jak wskazali autorzy apelu - Narodowy Fundusz Zdrowia nie posiada w swoim gronie osób z odpowiednimi kwalifikacjami.

"Zarząd Związku Województw RP jest zaniepokojony inicjatywami, których celem jest przeniesienie zadań nadzoru nad jakością usług zdrowotnych do Narodowego Funduszu Zdrowia, bowiem niedobory kadr medycznych oraz wysokie wymagania kwalifikacyjne, jakie należy stawiać osobom zaangażowanym w proces oceny jakości, powodują, iż w ocenie członków Zarządu Związku Województw RP, NFZ nie pozyska do pracy osób o odpowiednich kompetencjach" – zacytował fragment apelu Serwis Samorządowy PAP.

Jednocześnie zaś autorzy oceniają, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie systemu zachęt finansowych dla tych podmiotów, które dobrowolnie poddadzą się procedurom akredytacyjnym.

- Odpowiednie bodźce finansowe, które już dzisiaj znajdują zastosowanie w obowiązujących zasadach finansowania świadczeń, jednakże uwzględnienie wskaźników jakościowych, jako korektorów taryfy za świadczenia, dla podniesienia rangi jakości, w akcie prawnym rangi ustawy, jest zdaniem Zarządu Związku Województw RP bardzo potrzebne - cytuje serwis. 

ZWRP proponuje przekształcenie Centrum Monitorowania Jakości

Zarząd ZWRP jest zdania, że jednym z możliwych i dobrych rozwiązań byłoby przekształcenie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z jednostki budżetowej w agencję. To zdaniem samorządowców znacznie ułatwiłoby działania centrum.

W apelu Zarząd podkreślił konieczność wprowadzenia dobrego systemu, który w swoich zasobach gromadziłby rzetelne informacje o zdarzeniach niepożądanych.

Proponowane działania oznaczają zbudowanie systemu, który znacznie podniesie jakość usług medycznych.

Ustawa o jakości wprowadzi zmiany

Przypomnijmy: zgodnie z projektowaną ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta dobrowolnej akredytacji szpitalom będzie udzielał minister zdrowia w formie certyfikatu akredytacyjnego.

Wejście w życie wspomnianej ustawy oznacza także, że przestanie obowiązywać ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia. Natomiast 31 grudnia 2022 roku zostanie zlikwidowane - działające od 1994 roku - Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum