Lek na COVID-19 już w przychodniach. Ruszyły dostawy Molnupiraviru

Autor: PAP • Źródło: PAP26 stycznia 2022 07:30

Molnupiravir to lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia COVID-19. Dostarcza go RARS bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która zgłosiła nań zapotrzebowanie.

Lek na COVID-19 już w przychodniach. Ruszyły dostawy Molnupiraviru
Leki, fot. Adobestock
  • Molnupiravir to lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia COVID-19
  • Lek dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która zgłosiła takie zapotrzebowanie
  • Informację przekazało we wtorek PAP biuro komunikacji resortu zdrowia

Molnupiravir w podstawowej opiece zdrowotnej

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w poniedziałek lub we wtorek molnupiravir trafi również do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

- Już nie tylko w szpitalach hematoonkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania - zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej Niedzielski.

Natomiast w ubiegłym tygodniu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Dodał wtedy, że w ministerstwie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Placówki mogą zgłaszać zapotrzebowanie poprzez odpowiedni system

Biuro komunikacji MZ we wtorek doprecyzowało, że "placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inne podmioty leczące pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hemato- i onkologiczni, po przeszczepach) mogą zgłaszać zapotrzebowania na lek do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) poprzez System Dystrybucji Szczepionek (SDS)".

"Molnupiravir jest dostarczany bezpośrednio do placówki, która zgłosiła zapotrzebowanie" - podało biuro.

Molnupiravir, czyli lek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie stosowany jest w Polsce od początku stycznia. To lek doustny, w formie tabletek. Obecnie podawany jest chorym z upośledzoną odpornością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum