Mnożą się akcje i programy zdrowotne. Czy sprawdzamy ich skuteczność?

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2017 05:49

Potrzebna elektroniczna ewidencja uczestników programów
Zaznacza, że ponieważ ustawa o zdrowiu publicznym funkcjonuje dopiero dwa lata, w wielu przedsięwzięciach nie do końca merytorycznie identyfikowane są potrzeby zdrowotne, a konstrukcje programów nie gwarantują ich skuteczności.

- Kolejny błąd to patrzenie na program zdrowotny ze zbyt krótkiej perspektywy, obejmującej samą realizację programu, a nie jego finalny, długoterminowy efekt - stwierdza dr Gałązka-Sobotka.

Zwraca uwagę, że takie efekty trzeba na bieżąco mierzyć. - Dlatego wszyscy uczestnicy programów zdrowotnych powinni trafiać do jednolitego systemu wieloletniego monitorowania. To pozwoli dowiedzieć się, czy inwestycja profilaktyczna daje zwrot, m.in. w postaci mniejszej zapadalności na określone choroby i wydłużenia życia - tłumaczy ekspertka.

- Wciąż jednak brakuje systemu informatycznego, pozwalającego prowadzić taką rzetelną ewidencję wszystkich uczestników programów profilaktycznych - podkreśla.

Ocena skuteczności
- Niestety, nadal nie mamy skutecznych narzędzi do pomiaru jakościowych efektów programów zdrowotnych realizowanych m.in. przez samorządy. Są natomiast narzędzia sprawozdawcze - stwierdza dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodaje, że zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym i rozporządzeniem do tej ustawy, każda gmina ma obowiązek sprawozdawania do resortu zdrowia - za pośrednictwem wojewody - działań z zakresu zdrowia publicznego. - Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych wygrało konkurs na ocenę tego rodzaju przedsięwzięć - informuje dr Brzeziński.

- Obecnie PTPZ zapoznaje się z bazą resortu zdrowia. Zawiera ona potężną liczbę danych i rekordów, z których duża część nie odpowiada długofalowym celom z zakresu zdrowia publicznego. Często są to pojedyncze kampanie czy wydarzenia, nie mające istotnego wpływu na zachowania zdrowotne - dodaje.

Czytaj także: Trwa ocena efektów samorządowych szczepień przeciwko pneumokokom

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum