Mniejsze świadczenia chorobowe, policjanci będą protestować

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2013 08:54

Rząd chce zmniejszyć świadczenie chorobowe w służbach mundurowych z obecnych 100 proc. do 80 proc. Związkowcy z policji na to: niech rząd zacznie mundurowym płacić za nadgodziny.

Mniejsze świadczenia chorobowe, policjanci będą protestować

Policjanci zapowiadają, że będą protestować 27 sierpnia, gdy w Sejmie zaplanowano wysłuchanie publiczne projektu ustawy zmniejszającej świadczenia chorobowe dla służb mundurowych. Będą tam ramię w ramię przedstawiciele OPZZ, "Solidarności" i związków branżowych.

Zgodnie z projektem proponowanych zmian na pełne wynagrodzenie chorzy funkcjonariusze mogą liczyć tylko w kilku przypadkach, m.in. wypadku w czasie służby lub w drodze na nią, choroby podczas groźnych dla życia lub zdrowia misji i działań ratowniczych za granicą, doznania urazu w efekcie bohaterskiego czynu (np. podczas pożaru). Pełna pensja ma też przysługiwać przy chorobie w czasie ciąży.

Proponowane przez rząd zmiany mają objąć wszystkie służby mundurowe. A jak wynika ze statystyk, nasze służby są wyjątkowo chorowite. W 2011 r. policjanci - jest ich ok. 97 tys. - co miesiąc brali łącznie 183 tys. dni zwolnień lekarskich. To daje prawie dwa dni miesięcznie na każdego policjanta. Rocznie daje to 2,2 mln dni.

Więcej:  www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum