OIL w Warszawie/Rynek Zdrowia | 19-02-2020 22:06

Młodzi lekarze chcą rozmawiać o ochronie zdrowia z parlamentarzystami w ich biurach poselskich

W środę (19 lutego) spotkaliśmy się ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz wiceministrem Januszem Cieszyńskim. Wręczyliśmy trzy projekty ustaw i poinformowaliśmy o podejmowaniu partnerskiego dialogu z każdym z parlamentarzystów - poinformowali lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

"Liczymy, że parlamentarzyści chętnie nas przyjmą w swoich biurach, nie zamkną przed nami drzwi."

Lekarze powracają do kampanii "Polska to chory kraj". - W ramach kontynuacji naszej akcji społecznej pójdziemy do każdego posła i senatora - zapowiedzieli lekarze z OIL w Warszawie.

Jak tłumaczą na stronie OIL w Warszawie, kontynuacja kampanii będzie polegała na "bezpośrednim uświadomieniu każdego z posłów i senatorów o tragicznej sytuacji polskiej ochrony zdrowia, przedstawianiu konkretnych przykładów oraz na przypominaniu o zobowiązaniu wobec reprezentowanej społeczności, dla której zdrowie to podstawowa wartość".

Lekarzy z OIL w Warszawie przypominają, że we wrześniu dzięki akcji Narodowy Kryzys Zdrowia prowadzonej pod hasłem "Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć" zdrowie stało się jednym z wiodących tematów jesiennej kampanii wyborczej. Jednak "wciąż nie są podejmowane kroki w kierunku systemowych zmian".

- Kolejki do specjalistów rosną, obciążenie pracą jest coraz większe, warunki w jakich obecnie leczymy pacjentów są coraz słabsze. Profilaktyka zdrowotna wciąż nie jest traktowana jako jeden z priorytetów. Nie widać spójnej długoletniej strategii naprawy systemu - twierdzi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Dodaje: - Jak na razie widzimy głownie działania fasadowe oraz przepychanki polityczne. Zdrowiem należy zająć się na poważnie, czego mamy prawo oczekiwać od każdego z parlamentarzystów. Liczymy, że parlamentarzyści chętnie nas przyjmą w swoich biurach, nie zamkną przed nami drzwi.

 Jak podała OIL, ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i wiceministrowi zdrowia Januszowi Cieszyńskiemu przekazane zostały projekty ustaw dotyczące:
• zwiększenia finansowania ochrony zdrowia,
• określenia maksymalnego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia gwarantowanego,
• połączenia działań Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Projekty te mogą być dla parlamentarzystów inspiracją oraz punktem wyjściowym do rozpoczęcia procesu legislacyjnego. Minister i wiceminister otrzymali również manifest z postulatami. Taki pakiet dostanie każdy z odwiedzanych przez uczestników akcji poseł i senator - zapowiedzieli lekarze z OIL w Warszawie.

Więcej: izba-lekarska.pl